Múzeum v Amsterdame chystá unikátnu výstavu listov van Gogha

Okolo 120 originálnych listov holandského maliara Vincenta van Gogha, ale aj maľby a diela, o ktorých písal, budú súčasťou výstavy, ktorú pripravuje Van Goghovo múzeum v Amsterdame na október a potrvá tri mesiace. Pôjde o najväčšiu výstavu van Goghových listov, ktoré sa na verejnosti objavili len sporadicky pre ich krehkosť a citlivosť na svetlo. Väčšinu z nich adresoval mladšiemu bratovi Theovi.

“Kombinácia viac ako 340 prác, vrátane malieb, kresieb, listov a písomných poznámok ponúkne mnohotvárny a prenikavý pohľad van Gogha ako pisateľa a umelca, a akoby dovolí návštevníkovi pohľad cez plece umelca,” uviedlo múzeum vo vyhlásení.


Výstava umožní návštevníkom stať sa “svedkami jeho snov a sklamaní, priateľstiev a bojov, zápasu s chorobou a posadnutosti vytvoriť dielo, ktoré odolá skúške času.” Múzeum vlastní viac ako 800 z 902 listov, ktoré napísal holandský postimpresionista. V krátkom čase majú vyjsť v knižnej podobe.


Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ukradnuté obrazy ležali pri záchodoch

Britskí policajti objavili tri drahocenné obrazy, ktoré zmizli deň predtým z neďalekej Whitworth Art Gallery v severoanglickom Manchestri. „Nechceli sme tieto obrazy ukradnúť, ale upozorniť na to, ako sú zle zabezpečené.“ Britské múzeá postihla v posledných rokoch vlna krádeží. Ročná škoda sa pritom podľa denníka The Guardian pohybuje medzi 450 a 750 miliónov eur.