Práce na obnove sninského kaštieľa sa darí robiť v predstihu

Obrázok k článku

Rekonštrukcia kaštieľa v Snine pokračuje, dokonca je v predstihu oproti pôvodnému harmonogramu prác. Ani zimné mesiace nezabrzdili stavbárov. Od októbra minulého roka sa stavba temperovala. Začalo sa s osadzovaním žuly na podlahu do vstupnej haly. Do objektu namontovali interiérové dvere. V banketovej miestnosti ukončili reštaurovanie maľby stropu. Teraz odborníci finišujú s prácami na reštaurovaní vnútorných kamenných prvkov. Konštatovali to počas posledného kontrolného dňa v uplynulých dňoch zástupcovia sninskej radnice, zhotoviteľ stavby, projektant aj pamiatkari. Ako informovala hovorkyňa mesta Zuzana Krupa, stavebné práce na projekte Obnova historickej pamiatky – Kaštieľ Snina postupujú v predstihu napriek tomu, že sa v priebehu rekonštrukcie ukázali neplánované poškodenia časti konštrukcie krovu a tým aj práce navyše.

Koncom minulého roka stavbári odstránili z areálu kaštieľa vedľajšie stavby ako staré dielne, sociálno-prevádzkovú budovu, garáže, ktoré zaberali priestor a špatili okolie. Na jar tu urobia terénne úpravy, vysejú trávu a vysadia zeleň.

Kaštieľ z 18. storočia rekonštruuje mesto Snina. Radnica na projekt Obnova historickej pamiatky – Kaštieľ Snina získala nenávratný finančný príspevok vo výške 2,4 mil. eur z Regionálneho operačného programu, pričom z vlastných zdrojov prispeje v rámci spolufinancovania sumou viac ako 121-tis. eur. Obnova kaštieľa je naplánovaná do konca tohto roka. Objekt bude slúžiť na kultúrne a reprezentačné účely.
Projekt počítal s opravou vonkajších a vnútorných povrchov, výmenou okien a dverí, rekonštrukciou podláh, výmenou tepelnej izolácie a hydroizolácie, zdravotechniky, vykurovania a všetkých pripojení na inžinierske siete. Celkovo bude zrekonštruovaná podlahová plocha o výmere 1 233 metrov štvorcových. V exteriéri objektu stavbári dostali za úlohu spevniť všetky plochy, vymeniť osvetlenie a objekt nanovo oplotiť.

Kaštieľ sa nachádza v centre Sniny. Vzhľadom k jeho historickému významu má mesto v pláne využívať zrekonštruovaný objekt ako kultúrno-spoločenské centrum, poskytujúce viaceré služby. Plánuje tu otvoriť muzeálnu expozíciu, galériu, knižnicu a priestory budú slúžiť tiež pre prezentáciu celého regiónu.

Správcom objektu bude Mestské kultúrne a osvetové stredisko v Snine. Jeho riaditeľ Daniel Andráško pre agentúru SITA uviedol, že doteraz nemali skúsenosti s muzeálnymi exponátmi, preto vypísali výberové konanie na pracovnú pozíciu kurátor – muzeológ. Termín na doručenie požadovaných dokumentov je do 13. februára.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články