Výstava Snina v objektíve času zachytáva históriu miesta

Obrázok k článku

Výstavu Snina v objektíve času pozostávajúcu z niekoľkých desiatok fotografií, vyzbieraných prevažne z fotoalbumov sninských rodín, otvorili v priestoroch kaštieľa v Snine. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Snina Eva Mihaliková, fotografie sú chronologicky usporiadané a inštalované v troch miestnostiach galerijného oddelenia, pričom v prvej z nich sú umiestnené fotografie najmä z obdobia 30. a 40. rokov minulého storočia zachytávajúce výjavy z každodenného života. Fotografie v druhej miestnosti sú zamerané na premeny Sniny ako poľnohospodárskeho mesta na mesto priemyselné. Tretia časť je venovaná fotografiám objektov, ktoré zanikli počas asanácie v 80. rokoch 20. storočia. „K jednotlivým vyobrazeniam majú návštevníci možnosť napísať komentár, respektíve mená ľudí, ktorých na fotografiách spoznali. Každý návštevník tak bude môcť „vložiť kamienok“ do mozaiky sninskej histórie,“ priblížila Mihaliková ďalší rozmer výstavy, ktorá potrvá až do 1. septembra. Jej organizátormi sú Mestské kultúrne a osvetové stredisko v Snine a Európska zberateľská spoločnosť.

 

Históriu sninského kaštieľa, v ktorom sa výstava koná, mapuje aj nová kniha Kaštieľ v Snine. Odborná publikácia mapuje históriu kaštieľa od jeho začiatkov až po súčasnosť. Kniha zahŕňa obdobie nasmerované na kaštieľ a jeho majiteľov od prvej písomnej zmienky o meste z roku 1317. Jednotlivé kapitoly podávajú informácie o šľachtických rodoch, ktorým kaštieľ v minulosti patril, ale sú tiež venované novodobému obdobiu kaštieľa. „Obsah knihy je zameraný aj na okolie, ako sú hospodárske budovy a park. Záver tvorí kalendárium a obrazová príloha o súčasnosti kaštieľa,“ dodala Mihaliková. Kniha má sto strán textu a obrazových príloh.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kaštieľ v Snine opravia z eurofondov

Mesto Snina uspelo s projektom na rekonštrukciu kaštieľa , v ktorom plánuje rozsiahle úpravy. Výška celkovej investície podľa projektu predstavuje sumu 2 433 000 €, z toho nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie im prinesie 2 311 000 €. Mesto sa o peniaze uchádzalo v rámci výzvy regionálneho operačného programu Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov – intervencie do nehnuteľných kultúrnych pamiatok. Radnica sa na financovaní projektu bude podieľať piatimi percentami oprávnených nákladov.