Práce na obnove Námestia Majstra Pavla spomalilo neskoré dodanie dlažby z Číny

Stavebné práce na obnove Námestia Majstra Pavla za 1,2 milióna eur pokračujú aj počas jesene, v týchto dňoch sa zameriavajú na tamojšiu komunikáciu, spevnené plochy a chodníky. Do Levoče už dorazila aj kamenná dlažba, ktorú mesto nechalo doviezť z Číny. Použitá má byť ako vrchná konštrukčná vrstva chodníkov pozdĺž domoradí meštianskych domov. Pre pandémiu ochorenia COVID-19 a s tým súvisiacimi opatreniami však prišla o niečo neskôr ako mala, čo podľa Ľubomíry Čujovej z mestského úradu ovplyvnilo harmonogram stavebných prác. To, či sa ich podarí ukončiť do termínu, ktorý bol stanovený na polovicu decembra, bude závisieť najmä od počasia.

Tretia časť druhej etapy prestavby námestia sa týka rekonštrukcie povrchov niektorých ciest a chodníkov, vodovodu a vodovodných prípojok, odkanalizovania, elektrických rozvodov, verejného osvetlenia, ale aj prvkov drobnej architektúry. Realizuje ich víťaz verejného obstarávania spoločnosť Eurovia SK. Projekt mesto financuje z vlastných zdrojov, dotácie z Ministerstva financií SR a regionálneho príspevku od vlády. S prácami sa začalo v máji, pričom zmluvný termín ukončenia prestavby námestia je stanovený na polovicu decembra. Spomínané oneskorené dodanie dlažby z Číny však práce spomalilo. „Zhotoviteľ stavby prijal také opatrenia, ktoré vedú k odstráneniu omeškania harmonogramu stavby, a však dodržanie termínu ukončenia prestavby námestia závisí predovšetkým od vhodných klimatických podmienok,“ uviedla pre agentúru SITA Čujová.

Za uplynulé roky išli do obnovy Námestia Majstra Pavla približne tri milióny eur, a to z rozpočtu mesta, Ministerstva financií SR aj Prešovského samosprávneho kraja. V rámci nej sa už podarilo zrealizovať opravy v severnom parku. V roku 2013 boli ukončené práce v rámci prvej etapy prestavby námestia, zamerané boli na jeho južnú časť. S kompletnou rekonštrukciou východnej časti historického námestia začali stavbári v roku 2018. Prácami v tomto roku sa druhá etapa obnovy námestia ukončí. Jeho prestavba v ďalšom období sa bude podľa primátora realizovať v závislosti od finančného potenciálu mesta.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto Levoča začne v tomto roku s rekonštrukciou námestia

Mesto Levoča chce tento rok začať s rekonštrukciou Námestia Majstra Pavla. Obnova hlavného levočského námestia bude jednou z investičných priorít mesta v tomto roku. “Mali sme začať už v októbri – novembri 2010. Finančné prostriedky z Európskej únie na prvú etapu rekonštrukcie máme, lenže žiaľ, verejné obstarávanie sa zaseklo na Úrade pre verejné obstarávanie,” uviedol pre SITA primátor Levoče Miroslav Vilkovský. Primátor predpokladá, že s rekonštrukciou prvej časti námestia začnú v tomto roku.

Odpovede