Komplexná prestavba Námestia Majstra Pavla v Levoči bude pokračovať aj v tomto roku

Obrázok k článku

Mesto Levoča pokračuje v komplexnej prestavbe Námestia Majstra Pavla. Ďalšie práce v rámci druhej etapy sa budú vykonávať v tomto roku, od mája až do decembra. Samospráva už vyhlásila verejné obstarávanie na dodávateľa prác, ich predpokladaná hodnota je približne jeden milión eur bez DPH. Ako vyplýva z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie, pôjde o rekonštrukcie povrchov niektorých ciest a chodníkov, vodovodu a vodovodných prípojok, odkanalizovania, elektrických rozvodov, verejného osvetlenia, ale aj prvkov drobnej architektúry. Záujemcovia môžu predkladať ponuky do 29. marca do 10:00.

V rámci postupnej obnovy Námestia Majstra Pavla sa už podarilo zrealizovať opravy v severnom parku. V roku 2013 ukončili práce v rámci prvej etapy prestavby námestia, zamerané boli na jeho južnú časť. S kompletnou rekonštrukciou východnej časti historického námestia začali stavbári v roku 2018. Ďalšími avizovanými prácami sa druhá etapa obnovy námestia ukončí. „Prestavba námestia v ďalšom období sa bude realizovať v závislosti od finančného potenciálu mesta,“ informovala samospráva. Tento projekt nie je financovaný zo zdrojov Európskej únie, mesto však získalo dotáciu z Ministerstva financií SR. Ako pre agentúru SITA doplnil primátor mesta Miroslav Vilkovský, za uplynulé roky išli do obnovy námestia približne tri milióny eur, a to z rozpočtu mesta, ministerstva aj Prešovského samosprávneho kraja.

Projekt vychádza z celkovej koncepcie rekonštrukcie Námestia Majstra Pavla. Návrhu predchádzal architektonicko-historický prieskum, v rámci ktorého preštudovali jednotlivé vývojové fázy a zásahy do námestia. Tie zmeny námestia, ktoré na pôvodne trhové námestie mali pozitívny vplyv ako severný park či výsadba zelene po obvode námestia, sa samospráva rozhodla zachovať. Naopak, z námestia by chceli odstrániť viaceré zásahy z obdobia socializmu či historizujúce prvky, ktoré však nezodpovedali skutočnosti a histórii námestia.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto Levoča začne v tomto roku s rekonštrukciou námestia

Mesto Levoča chce tento rok začať s rekonštrukciou Námestia Majstra Pavla. Obnova hlavného levočského námestia bude jednou z investičných priorít mesta v tomto roku. “Mali sme začať už v októbri – novembri 2010. Finančné prostriedky z Európskej únie na prvú etapu rekonštrukcie máme, lenže žiaľ, verejné obstarávanie sa zaseklo na Úrade pre verejné obstarávanie,” uviedol pre SITA primátor Levoče Miroslav Vilkovský. Primátor predpokladá, že s rekonštrukciou prvej časti námestia začnú v tomto roku.

Odpovede