Západnú časť Námestia SNP vo Zvolene chcú zrekonštruovať tento rok

9. júna 2008 – Druhá etapa rekonštrukcie zvolenského centrálneho Námestia SNP, týkajúca sa jeho západnej časti, by mala byť hotová do konca tohto roka. Ako uviedol zvolenský primátor Miroslav Kusein, tento mesiac sa začnú budovať nové inžinierske siete, vodovodné prípojky, verejné osvetlenie, zavlažovanie a kanalizačné prípojky.Celkovo má druhá etapa rekonštrukcie námestia stáť 147 miliónov korún. Z toho ešte vlani mesto preinvestovalo zhruba 4,4 milióna korún na stavbu pevnej tribúny a verejných záchodov. Od začiatku tohto roka bolo zatiaľ preinvestovaných okolo 6,6 milióna korún. Dodávateľom druhej etapy rekonštrukcie je firma Eurovia-Cesty. Prvá etapa, týkajúca sa východnej časti námestia, bola hotová v roku 2003, druhá sa mala začať rok nato. Jej oddialenie spôsobil najskôr nesúhlas krajského stavebného úradu s pôvodným projektom, neskôr ju mesto nechcelo začať skôr, ako dodávateľ prvej etapy nevymení nekvalitnú dlažbu za novú, čo sa uskutočnilo vlani. Prvá etapa stála 90 miliónov korún, ďalších 13 miliónov stálo doplatenie rozdielu v cene pôvodnej a novej dlažby.

Pôvodný projekt druhej etapy mesto v súlade s odporúčaniami krajského stavebného úradu zmenilo tak, aby bol v súlade s územným plánom centrálnej mestskej zóny. Hlavná zmena sa týkala zrušenia výstavby pôvodne navrhovanej polyfunkčnej budovy, ktorá by podľa stavebného úradu narušila charakteristickú urbanistickú štruktúru námestia. Mesto vyhovelo aj požiadavke Zvolenčanov zastúpených Združením Slatinka na zachovanie súvislých plôch zelene a nie ich nahradenie dlažbou s izolovane rozmiestnenými stromami. Združenie Slatinka bojovalo za záchranu rôznorodej a rôznovekej zelene na námestí, kým pôvodný projekt počítal s vyrúbaním drevín a vysadením nových. „Zvážili sme situáciu a vyrúbu sa len stromy, ktoré na námestie nepatria – smreky a brezy. Zachované zostanú buky aj lipová alej,“ povedal Kusein. Zmeny projektu si vyžiadali aj archeologické nálezy pri katolíckom kostole na námestí. Zvyšky múrov z niekdajšieho mestského opevnenia budú prezentovať zmenou materiálu a štruktúry dlažby. Priestorovo by sa na základe požiadavky krajského pamiatkového úradu mal prezentovať bývalý karner.

Námestie SNP nebude ani po rekonštrukcii výhradne pešou zónou, hoci tranzit motorovej dopravy mestom bude z neho vylúčený. V západnej časti námestia zostane koridor pre obslužnú dopravu a mestskú hromadnú dopravu.

Tretia etapa rekonštrukcie námestia sa má týkať jeho severnej časti vrátane Parku Ľudovíta Štúra. Štvrtá etapa, týkajúca sa južnej časti námestia, je podmienená preložením cesty oddeľujúcej námestie od Zvolenského zámku do priestoru medzi zámok a železničnú trať.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto Levoča začne v tomto roku s rekonštrukciou námestia

Mesto Levoča chce tento rok začať s rekonštrukciou Námestia Majstra Pavla. Obnova hlavného levočského námestia bude jednou z investičných priorít mesta v tomto roku. “Mali sme začať už v októbri – novembri 2010. Finančné prostriedky z Európskej únie na prvú etapu rekonštrukcie máme, lenže žiaľ, verejné obstarávanie sa zaseklo na Úrade pre verejné obstarávanie,” uviedol pre SITA primátor Levoče Miroslav Vilkovský. Primátor predpokladá, že s rekonštrukciou prvej časti námestia začnú v tomto roku.