Pomôžte zachrániť rodný dom Timravy

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

Kultúrna pamiatka v Polichne roky chátra. Štát sa k nej stavia macošsky, preto vlastníkovi i obci neostáva nič iné, len vypísať verejnú zbierku na jej záchranu. TUHÁR. Rodný dom Boženy Slančíkovej Timravy je národnou kultúrnou pamiatkou. Mal by byť pýchou, no nie je tomu tak. Už roky je boľavým miestom obce i cirkvi, ktorá ho vlastní. Stavba chátra a na jeho opravu nie sú peniaze. Kultúrne dedičstvo je ohrozené. Starosta i vlastník majetku dúfa, že pamiatku pomôže zachrániť už len verejná zbierka. “Každý, kto by chcel prispieť k jej záchrane, môže poslať peniaze na účet 0059324667 /0900,” hovorí Juraj Holek z Cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi A.v. v Polichne.

Dom vlastní cirkev
Rodný dom Timravy je majetkom Evanjelickej cirkvi v Polichne.
“Samozrejme, že ani cirkev nemá na jeho opravu peniaze, podobne ako obec. Polichno je malá dedina, žije tu okolo 140 ľudí,” približuje situáciu starosta. Voda z deravej strechy zateká do elektrického vedenia, hrozí skrat, ktorý by mohol spôsobiť požiar. Polichňanci sú sklamaní z toho, ako sa ku kultúrnej pamiatke stavia štát. Jeho aktivita sa skončila tým, že rodný dom významnej spisovateľky zaradil do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

Uctili si Timravu
“Budova, v ktorej sme v roku 2004 svojpomocne zriadili pamätné izby Timravy, je v zlom stave minimálne desať rokov. Čas hrá v tomto prípade proti nám. Od Ministerstva kultúry SR sme už dvakrát žiadali dotácie na obnovu domu, žiaľ, neúspešne. V januári sme sa znovu zapojili aj do grantového programu Obnov si svoj dom. Od ministerstva kultúry sme žiadali 22 tisíc eur, dostali sme len štyri,” hovorí v tomto smere už pesimisticky naladený starosta. Obec s prosbou o pomoc klopala na dvere rôznym inštitúciám. “Oslovili sme napríklad Maticu slovenskú. Timravin otec bol spoluzakladateľom tejto inštitúcie, preto sme dúfali, že nám matica pomôže. Jozef Markuš nám síce prisľúbil pomoc, ale ostalo len pri sľuboch,” hovorí Kyseľ.

Veria, že ľudia pomôžu
Preto sa rozhodli usporiadať verejnú zbierku. “Spolieham sa na dobrých ľudí, ktorým nie je ľahostajná historická budova. Len na opravu strechy by sme potrebovali minimálne 25 tisíc eur,” tvrdí starosta. Timravin rodný dom ročne navštívi okolo päťsto návštevníkov. Zaujíma ich expozícia venovaná spisovateľke, ktorá je nainštalovaná v troch miestnostiach. Fara je neobývaná od roku 1982, ale je tu sídlo cirkevného úradu a počas zimy sa tu konajú bohoslužby. “Keby sa nám podarilo dom opraviť, mohli by sme tu organizovať aj rôzne kultúrne podujatia či školy v prírode,” tvrdí starosta.
 

27.06.2011; Novohradské noviny; roč. 22, č. 25, s. 3; Suráková Zuzana

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

MK SR: Cirkvi majú šancu získať viac peňazí na obnovu pamiatok

Pomoc štátu pri obnove kultúrnych pamiatok vo vlastníctve cirkví je nevyhnutná, tvrdí biskup Tondra: BRATISLAVA 25. marca 2004 (SITA) – Cirkvi majú šancu získať viac peňazí na obnovu pamiatok. Prispel k tomu najmä nový grantový systém ministerstva kultúry (MK SR) Obnovme si svoj dom. Na dnešnej tlačovej besede po stretnutí s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností to uviedol minister kultúry Rudolf Chmel, podľa ktorého treba ešte vyriešiť, ako do tohto programu zaradiť obnovu cirkevných pamiatok.

Odpovede

  1. cirkev je velmi bohata

    cirkev je velmi bohata institucia, preco sa teda nestara o majetok ktory ma vo svojom vlastnictve, to neexistuje sposob ako ich prinutit aby aspon udrzovali stavbu v stave ktory by nesposoboval jej chatranie? 

  2. Na to by som Ti odpovedal

    Na to by som Ti odpovedal jedno: Nie je cirkev ako cirkev.

    Nie každá cirkev na Slovensku je taká bohatá ako ako cirkev najväčšia.

  3. Je to tak, ako píše Porsena,

    Je to tak, ako píše Porsena, možno by som ešte dodal, že táto cirkev zohrala rozhodne pozitívnejšiu úlohu v našich dejinách ako cirkev najväčšia, nehovoriac o tom, že Polichno a okolie je jedno z viacerých častí Slovenska, kde už ani líšky nedávajú dobrú noc. Pre ilustráciu.

    Je to síce krásny kraj, ale žiť sa tu nedá, exodus ľudí z týchto končín začal už v komunizme.

    Ja som prispel, takže “Ťapákovci” pridajte sa tiež.

     

Comments are closed.