Pod Tatrami si v tomto roku pripomenú príchod prvého vlaku do Popradu pred 150 rokmi

Nadšenci vlakovej histórie si v tomto roku pripomenú príchod prvého vlaku do Popradu pred 150 rokmi a 110 rokov od začiatku prevádzky tatranskej električky z Tatranskej Polianky do Tatranskej Lomnice. Spolu s Tatranskou galériou, ktorá sídli v budove bývalej parnej elektrárne, a ďalšími partnermi pripravujú sériu podujatí v znamení spomínaných výročí. Informoval o tom výkonný riaditeľ Občianskeho združenia Veterán klub železníc Poprad Ján Sabaka.

Prvý vlak prišiel do Popradu 8. decembra 1871. Podľa Sabaku sa tým začala pravidelná prevádzka na úseku trate Košicko-bohumínskej železnice zo Žiliny do Popradu. O štyri dni neskôr bol do prevádzky uvedený aj úsek z Popradu do Spišskej Novej Vsi. „Pred 110 rokmi, 16. decembra 1911, sa začala prevádzka na úseku trate tatranskej elektrickej železnice z Tatranskej Polianky do Tatranskej Lomnice. To podmienilo aj začiatok skúšobnej prevádzky parnej elektrárne v Poprade, čím sa mohol začať rozsiahly proces elektrifikácie Vysokých Tatier a podtatranských miest a obcí,“ pripomenul výkonný riaditeľ občianskeho združenia.

Klub už vyhlásil detskú výtvarnú súťaž, propozície ktorej dostali základné umelecké školy na celom Spiši. Pripravuje sa aj konferencia k spomenutým jubileám, ktorá sa uskutoční 18. novembra. Jej záver bude tvoriť vernisáž k 150. výročiu Košicko-bohumínskej železnice, ktorú pripravuje Považské múzeum v Žiline.

Spomienkové podujatia budú zavŕšené nostalgickými jazdami historických električiek v decembri. Počas nich sa uskutoční prezentácia publikácie o vlakoch a električkách určená deťom a najlepších detských výtvarných prác. Zároveň sa tam uskutoční aj oficiálne vyhodnotenie detskej výtvarnej súťaže.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Tatranská galéria získala 1,2 mil. € na rekonštrukciu

Tatranská galéria v Poprade získala peniaze na dokončenie rekonštrukcie objektu bývalej parnej elektrárne, kde galéria v súčasnosti sídli. „Uspeli sme v štrukturálnych fondoch so žiadosťou, ktorej predchádzala takmer päťročná práca a príprava,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková. Zo štrukturálnych fondov Európskej únie získala galéria vyše 1,2 milióna eur. Spolufinancovanie projektu vo výške päť percent zabezpečí Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ Tatranskej galérie.

Tatranská galéria otvorí zrekonštruovanú Elektráreň

Tatranská galéria v Poprade po viac ako roku otvorí v pondelok 26. oktobra 2009 zrekonštruované výstavné priestory Elektrárne Tatranskej galérie. Rekonštrukcia objektu sa začala 4. septembra minulého roku. V prvej etape vyrástla nová prístavba, kde sa presťahovala administratíva a depozit Tatranskej galérie. Táto časť rekonštrukcie bola dokončená v apríli tohto roku. Súčasne s prvou etapou pokračovala rekonštrukcia hlavnej výstavnej budovy bývalej parnej elektrárne. Po zabezpečení statiky sa v celom objekte kompletne vymenili podlahy, elektroinštalácia a vybudovalo sa zabezpečovacie zariadenie a nové vykurovanie, ktoré doteraz v objekte nebolo. Nasledovala úprava interiérov a exteriéru objektu. Celkové náklady na rekonštrukciu predstavovali 820-tisíc eur zo zdrojov Prešovského samosprávneho kraja a ministerstva kultúry.

Odpovede