Pod Tatrami si v tomto roku pripomenú príchod prvého vlaku do Popradu pred 150 rokmi

Nadšenci vlakovej histórie si v tomto roku pripomenú príchod prvého vlaku do Popradu pred 150 rokmi a 110 rokov od začiatku prevádzky tatranskej električky z Tatranskej Polianky do Tatranskej Lomnice. Spolu s Tatranskou galériou, ktorá sídli v budove bývalej parnej elektrárne, a ďalšími partnermi pripravujú sériu podujatí v znamení spomínaných výročí. Informoval o tom výkonný riaditeľ Občianskeho združenia Veterán klub železníc Poprad Ján Sabaka.

Prvý vlak prišiel do Popradu 8. decembra 1871. Podľa Sabaku sa tým začala pravidelná prevádzka na úseku trate Košicko-bohumínskej železnice zo Žiliny do Popradu. O štyri dni neskôr bol do prevádzky uvedený aj úsek z Popradu do Spišskej Novej Vsi. „Pred 110 rokmi, 16. decembra 1911, sa začala prevádzka na úseku trate tatranskej elektrickej železnice z Tatranskej Polianky do Tatranskej Lomnice. To podmienilo aj začiatok skúšobnej prevádzky parnej elektrárne v Poprade, čím sa mohol začať rozsiahly proces elektrifikácie Vysokých Tatier a podtatranských miest a obcí,“ pripomenul výkonný riaditeľ občianskeho združenia.

Klub už vyhlásil detskú výtvarnú súťaž, propozície ktorej dostali základné umelecké školy na celom Spiši. Pripravuje sa aj konferencia k spomenutým jubileám, ktorá sa uskutoční 18. novembra. Jej záver bude tvoriť vernisáž k 150. výročiu Košicko-bohumínskej železnice, ktorú pripravuje Považské múzeum v Žiline.

Spomienkové podujatia budú zavŕšené nostalgickými jazdami historických električiek v decembri. Počas nich sa uskutoční prezentácia publikácie o vlakoch a električkách určená deťom a najlepších detských výtvarných prác. Zároveň sa tam uskutoční aj oficiálne vyhodnotenie detskej výtvarnej súťaže.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Spišskí maliari 19. a prvej polovice 20. storočia

Margaréta Horváthová
Spiš je najbohatším regiónom na umelecké pamiatky minulosti na Slovensku. Na pomerne malom geografickom území sa nachádza neobvykle veľké množstvo pamiatok stredovekého, gotického a neskorogotického pôvodu. Príčiny tohto javu pútali už dávno pozornosť historikov kultúry a umenia.

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.

Odpovede