Kniha Mikuláša Argalácsa približuje čitateľom starý Poprad

30. mája 2008 – Prechádzky starým Popradom je názov novej knihy publicistu Mikuláša Argalácsa, ktorá dnes uzrela svetlo sveta. “Je to reakcia na to, čo som čítal o histórii Popradu, čo som tu prežil a nie vždy boli dejiny Popradu písané kóšer,” povedal autor Mikuláš Argalács. Aj keď je kniha o histórii Popradu, nie je to podľa autora “suchý dejepis”. Pôvodný zámer autora bola jedna kniha. Už názov Prechádzky starým Popradom I. s podtitulom Hľadanie a inšpirácie naznačuje, že autor pripravuje pokračovanie. “Ďalšie pokračovanie by malo byť o ľuďoch, o ktorých sa málo vie,” dodal Argalács. Nasledujúce diely by sa mali volať Prechádzky starým Popradom – Panteón, Panoptikum a Pitaval.

Kniha Prechádzky starým Popradom je o ľuďoch a miestach, ktoré dnes už ani mnohí Popradčania nepoznajú. Ako príklad uvádza Argalács podchod pod železničnou traťou do Spišskej Soboty. Dnes už málokto vie, že pôvodne slúžil ako podjazd pre pôvodnú električku z Popradu do Starého Smokovca. Podľa Argalácsa aj pôvodné električky z roku 1908 majú svoju históriu a všetky dodnes existujú. “Jedna je ako záhradný domček, jedna ako chliev a jedna v zdevastovanom stave v Osturni. Tie električky by bolo treba zachrániť. Možno si to niekto prečíta a povie si, že to treba zachrániť,” približuje svoje pátrania a tajné želania po dejinách Popradu Argalács.

Prvý diel Prechádzok starým Popradom si môžu záujemcovia kúpiť v popradských kníhkupectvách. Z každej predanej knihy sa autor rozhodol venovať popradskému onkologickému oddeleniu desať korún na zakúpenie odsávacieho prístroja. Cena knihy je 69 korún.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vyšla kniha o Tatrách na poštových známkach

Tatranské motívy na poštových známkach je názov novej publikácie, ktorá koncom júna 2009 vyšla vo vydavateľstve I&B v Tatranskej Lomnici. Autor knihy Rastislav Ovšonka v nej približuje poštové známky vydané v období od prvej Československej republiky až po súčasnosť s motívom Tatier.

Dejiny skialpinizmu

Dejiny horského lyžovania, s podtitulom Skialpinizmus, je názov novej knihy Bohuslava Štofana, ktorú dnes na Štrbskom Plese čerstvým snehom pokrstili Stanislav Klaučo a Ladislav “Tatko“ Janiga.

Knihy 20. 8. 2003

Feng-suej Pokojove rostliny jako zdroj dobre energie
Autor : Sator Gunther
Vydavatel: Vasut
Cena : 159 Sk
Viac informacii:
Naplnte svoj dom pozityvnou energiou svoj dom. Uvod do ucenia feng-suej a prakticke navody doplnene kresbami a fotografiami.