Kniha Mikuláša Argalácsa približuje čitateľom starý Poprad

30. mája 2008 – Prechádzky starým Popradom je názov novej knihy publicistu Mikuláša Argalácsa, ktorá dnes uzrela svetlo sveta. “Je to reakcia na to, čo som čítal o histórii Popradu, čo som tu prežil a nie vždy boli dejiny Popradu písané kóšer,” povedal autor Mikuláš Argalács. Aj keď je kniha o histórii Popradu, nie je to podľa autora “suchý dejepis”. Pôvodný zámer autora bola jedna kniha. Už názov Prechádzky starým Popradom I. s podtitulom Hľadanie a inšpirácie naznačuje, že autor pripravuje pokračovanie. “Ďalšie pokračovanie by malo byť o ľuďoch, o ktorých sa málo vie,” dodal Argalács. Nasledujúce diely by sa mali volať Prechádzky starým Popradom – Panteón, Panoptikum a Pitaval.

Kniha Prechádzky starým Popradom je o ľuďoch a miestach, ktoré dnes už ani mnohí Popradčania nepoznajú. Ako príklad uvádza Argalács podchod pod železničnou traťou do Spišskej Soboty. Dnes už málokto vie, že pôvodne slúžil ako podjazd pre pôvodnú električku z Popradu do Starého Smokovca. Podľa Argalácsa aj pôvodné električky z roku 1908 majú svoju históriu a všetky dodnes existujú. “Jedna je ako záhradný domček, jedna ako chliev a jedna v zdevastovanom stave v Osturni. Tie električky by bolo treba zachrániť. Možno si to niekto prečíta a povie si, že to treba zachrániť,” približuje svoje pátrania a tajné želania po dejinách Popradu Argalács.

Prvý diel Prechádzok starým Popradom si môžu záujemcovia kúpiť v popradských kníhkupectvách. Z každej predanej knihy sa autor rozhodol venovať popradskému onkologickému oddeleniu desať korún na zakúpenie odsávacieho prístroja. Cena knihy je 69 korún.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.

ZKON NR SR . 13/1993 Z.z. o umeleckch fondoch

ZKON NR SR . 13/1993 Z.z. o umeleckch fondoch
Nrodn rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zkone :
PRV AS
Prvne postavenie a poslanie umeleckch fondov … 1
(1) Na podporu tvorivej literrnej, vedeckej a umeleckej innosti sa zriauj tieto umeleck fondy :

a/ Literrny fond pre odbor tvorivej innosti v oblasti slovesnej, divadla, filmu, rozhlasu, televzie a zbavnho umenia s osobitnm zreteom na :
1. pvodn krsnu literatru
2. vedeck a odborn literatru
3. novinrstvo a novinrsku fotografiu
4. prekladatestvo
5. divadlo, rozhlas, film, televziu a zbavn umenie

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Knihy 17. 4. 2004

Banska Stiavnica – svedectvo casu, Autor: Lichner Marian a kolektiv, Vydavatel: Studio Harmony, Cena: 530 Sk, Velmi dobra a obsiahla monografia o slavnom uhorskom meste. Historia jednej z prvych univerzit, historia banictva a mnoho dalsieho co dnes pri pohlade na schatrale budovy v Stiavnici ostalo nevypovedane.