Počas sobotnej noci praskali múzea a galérie vo švíkoch

Bratislavské múzeá a galérie praskali počas sobotňajšej akcie Noc múzeí a galérií vo švíkoch. Do niektorých expozícií sa ani všetci záujemcovia nedostali. Do vynovených priestorov Múzea vinohradníctva a Múzea historických interiérov v Apponyiho paláci a v Múzeu dejín mesta v Starej radnici sme museli v niektorých hodinách regulovať počet návštevníkov, povedala pre agentúru SITA Marta Janovičková z Múzea mesta Bratislavy (MMB). Veľký záujem tiež bol o vyhliadku z radničnej veže a z Michalskej veže, kde má MMB umiestnené expozície múzea zbraní. O nadpriemernom záujme svedčí aj počet 2000 až 2500 návštevníkov, ktorí podľa predbežných údajov zavítali do väčších výstavných priestorov MMB v Starom Meste. Počas na návštevnosť lepších dní pritom príde približne 200 ľudí. Zaujímavejšie čísla mohli zaznamenať aj na hrade Devín a v antickej Gerulate v Rusovciach, múzeum však čísla návštevnosti zatiaľ nepozná. Známe budú v strede nadchádzajúceho týždňa, keď by podľa Janovičkovej, ktorá je zároveň predsedníčkou Zväzu múzeí na Slovensku, mali byť zverejnené súhrnné celoslovenské údaje o záujme o tohtoročnú Nocí múzeí a galérií.

Vyše 3000 návštevníkov si prišlo pozrieť výstavy do sídla Galérie mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí, kde ich čakala napríklad výstava diel Jana Zrzavého. Do jeho expozícií v Pálffyho paláci na Panskej ulici zavítalo vyše 1100 milovníkov slovenského a stredoeurópskeho umenia. Galérie a múzeá v centre mesta sa vďaka príjemnému počasiu zapĺňali najmä navečer. Napríklad v Slovenskej národnej galérii (SNG) vyvolali najväčší ohlas sprievodné podujatia organizované po 19:00. Podľa riaditeľky komunikačného centra SNG, Kataríny Pikalyovej, obrovský záujem vyvolal ojedinelý sprievod po výstave Rudolf Sikora: Sám proti sebe s výkladom priamo od autora Rudolfa Sikoru a následná hudobno-experimentálna performance pred jeho obrazom. Do posledného miesta bolo plno aj na talianskom opernom (pod)večere Sen noci májovej, ktorý okrem ukážok z talianskej opernej tvorby ponúkol aj zaujímavý odborný komentár. Plno bolo aj v pobočkách Slovenského národného múzea v Bratislave, aj v hlboko v noci po desiatej tam stáli ľudia v dlhých radoch, aby navštívili výstavy v podhradí či na Vajanského nábreží. Stačilo zaplatiť za jeden vstup a každý mal možnosť vybrať si ľubovoľný počet z vyše 60 expozícií a výstav bratislavských múzeí a galérií.

Nielen navštíviť expozície slovenských galérií a múzeí za symbolické vstupné, ale aj spoznať ich zákulisie mohla verejnosť v sobotu už po štvrtý raz počas Noci múzeí a galérií. Akcia sa konala po prvýkrát v jeden deň na celom Slovensku pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí a zapojilo sa do nej 60 múzeí a galérií. Prehliadku výstav doplnil sprievodný program, ako tvorivé dielne, kurátorské výklady, premietania filmov, ale aj ukážky reštaurovania a prístupné boli aj niektoré depozitáre.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Noc múzeí a galérií

Najvýznamnejšie bratislavské múzeá a galérie Slovenské národné múzeum, Mestské múzeum v Bratislave, Slovenské technické múzeum – Múzeum dopravy, Slovenská národná galéria a Galéria mesta Bratislavy v spolupráci s Miestnym úradom mestskej časti Bratislava – Staré Mesto – pod záštitou starostu mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Ing. Petra Čiernika spolu s partnerom podujatia Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy pripravili pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí jedinečné podujatie…
Obnova.sk Fotografia

Odpovede

  1. Počas sobotnej noci praskali múzea a galérie vo švíkoch

    Expozície 27 bratislavských múzeí a galérií si počas sobotňajšej Noci múzeí a galérií prišlo pozrieť takmer 38-tisíc návštevníkov. Do múzeí tak prišlo o 5 000 návštevníkov viac ako minulý rok.

    “Veľmi nás teší, že v dnešnej dobe, keď sa životné tempo stále zrýchľuje a po vyčerpávajúcom pracovnom týždni máme málokedy silu čo i len vstať spred televízora, sa našim múzeám a galériám podarilo v sobotu vylákať von za kvalitnou kultúrou niekoľko tisíc ľudí”, hodnotí situáciu Jana Chrappová, koordinátorka projektu.

    Rekordný záujem bol o výstavu Théby – mesto bohov a faraónov v Podhradí na Žižkovej ulici. Do týchto končín zablúdilo okolo 6 000 návštevníkov. Návštevníkov najviac pútali tvorivé dielne Archeologického múzea ako aj aktivity Múzea kultúry karpatských Nemcov a Múzea kultúry Maďarov na Slovensku.

    Prírodovedné múzeum bolo plné zvedavcov už dopoludnia. Niektorí chceli vedieť, čo sa skrýva v antropologickom depozitári, iní by si radi odniesli zlatý úlovok z pravého ryžovania zo zlatonosného bazénika pred budovou múzea. V budove na Vajanského nábr. mala vysokú návštevnosť výstava Ako sme žili? Slovensko v 20. storočí, ktorej prehliadka vyvrcholila divadelným predstavením Kabaret neprebudených. Spolu toto múzeum navštívilo okolo 5 700 návštevníkov.

    Výstava Dejiny Bratislavského hradu SNM-Historického múzea si našla vo výstavných priestoroch pod Čestným nádvorím Bratislavského hradu tiež svojich priaznivcov. Tak isto v budove na Vajanského nábr. 2 novootvorená výstavy Eugen Suchoň, tvorca národnej opery SNM-Hudobného múzea.
    Každoročne si vysokú návštevnosť udržiava aj Múzeum dopravy. 3 500 návštevníkom múzeum ponúklo program v podobe možnosti povoziť sa na stanovišti rušňovodiča parného rušňa, jazdy na drezine, a tí silnejší si mohli vyskúšať namáhavé ručné pílenie koľajnice. Zaujala aj prehliadka výstavy Nostalgia v domácnosti. Múzejno-dokumentačné centrum zlákalo na približne polhodinovú jazdu na parnom rušni z Hlavnej stanice na stanicu Bratislava-Východ a prehliadku svojej expozície temer 300 návštevníkov.

    Vysokú účasť zaznamenalo tradične Múzeum mesta Bratislavy, ktorého expozície si prezrelo približne 15 000 návštevníkov. Záujem budil najmä čerstvo zrekonštruovaný Apponyiho palác.

    Slovenská národná galéria 2 000 návštevníkom ponúkla celodennú sériu kvalitných workshopov, tvorivých dielní, animačných programov, či lektorských výkladov.

    Múzeum školstva a pedagogiky v Petržalke ponúklo veľmi zaujímavý program v podobe módnej prehliadky so sprievodným slovom a premietaním filmu Dany Lapšanskej. Hosťom večera bol aj známy slovenský módny návrhár Fero Mikloško.

    Tí, čo sa chceli čo to dozvedieť o dopravnej výchove, mohli si prísť pozrieť expozíciu alebo filmy na túto tému do Múzea polície, ktoré zaznamenalo tento rok rekordných 500 návštevníkov.

    Múzeum židovskej kultúry mohlo prerozprávať príbeh slovenských Židov viac ako tisícke návštevníkov, čo predstavuje dvojnásobok oproti minulému roku.

    Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku ponúklo po prehliadke expozícií svojim návštevníkom ochutnávku chorvátskych vín.

    Možnosť dať si oceniť umelecké dielo využilo veľké množstvo návštevníkov v Galérii mesta Bratislavy. V tento deň bolo posúdených spolu 323 diel, čo je trojnásobne vyšší počet diel ako po minulé roky. K výstave Jana Zrzavého v Mirbachovom paláci boli pripravené tvorivé dielne pre deti, ale aj kurátorský sprievod, ktoré si našli tiež svojich návštevníkov.

    Múzeum obchodu pripravilo pre svojich návštevníkov rockový koncert Noc legiend a premietanie typického filmu – Obchod na korze. Takto pritiahlo 150 záujemcov.

    Ohlas v Stredoeurópskom dome fotografie mala možnosť nechať si ohodnotiť svoje portfólio – túto možnosť využilo 13 účastníkov. Úspešnú návštevnosť mala aj výstava Tvár a telo. Do SDF prišlo okolo 450 návštevníkov.

    Ten, kto prišiel na záver dňa do Múzea Jána Cikkera, mohol si po celodennej túre po múzeách oddýchnuť počas kvalitného koncertu pod názvom Summertime. Hudobnou nocou v tomto múzeu návštevníkov sprevádzali Matúš Jakabič, Marína Kráľovičová, Peter Michalica a Viera Bartošová.

    Vo Vodárenskom múzeu privítali návštevníkov melódie z nezvyčajných nástrojov skupiny Vrbovskí víťazi, ktorí používajú ako hudobné nástroje rôzne predmety dennej potreby súvisiace s vodou: vodovodné rúry, časti toalety, plastové fľaše, ale aj vysávače a iné predmety, pri ktorých by nám ani na um nezišlo, že sú schopné, vďaka šikovným rukám a nesporne hudobnému talentu vylúdiť naozajstné melódie. Po koncerte si návštevníci mohli pozrieť expozíciu múzea, zúčastniť sa tvorivých dielni, či si pozrieť výstavu nápaditých prác detí na tému Voda to je, keď… “

Comments are closed.