Pavol Socháň – lyrik národopisnej fotografie

Obrázok k článku

V rokoch 2011 – 2012 si pripomíname 70. výročie úmrtia (2011) a 150. výročie narodenia (2012) významného slovenského fotografa, etnografa, maliara, publicistu a spisovateľa PAVLA SOCHÁŇA.
Pri tejto príležitosti pripravila Slovenská národná knižnica v Martine (SNK) v spolupráci so Slovenským národným múzeom medzinárodný slovensko-anglický výstavný projekt, reflektujúci životný príbeh a mnohorozmerné dielo tejto pozoruhodnej osobnosti našej kultúry. Autorkou výstavy a reprezentačného katalógu je odborná pracovníčka SNK Dana Lacková. Dominantnú časť expozície budú tvoriť unikátne fotografie z konca 19. a prvých dvoch decénií 20. storočia. Tieto fotografie zachytávajú vtedajšiu slovenskú krajinu, podoby života, mestá a dediny, významné osobnosti súvekého kultúrneho a spoločenského života. Osobitne sa treba zmieniť o fotografickej reflexii krajanského života v Amerike (1914 – 1919). Nebudú, prirodzene, chýbať ani ukážky Socháňovej zberateľskej činnosti (kroje, výšivky…), kresby, maľby, rukopisné materiály, vecné predmety a iné vzácne artefakty.

Obrázok k článku

Život a dielo Pavla Socháňa sú neodmysliteľne spojené s Martinom, Bratislavou, Prahou, Mníchovom, New Yorkom a Pittsburghom. Všade tam sa výstavný projekt Pavol Socháň – lyrik národopisnej fotografie v rokoch 2012 – 2013 postupne predstaví. Svetová premiéra výstavy sa uskutočnila v októbri minulého roka v Liptovskom Mikuláši – rodisku Pavla Socháňa.

Tanec odzemok na salaši ve Vážci. Liptovská stolice.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pavol SOCHÁŇ – etnograf, fotograf a publicista

(6.6.1862 Vrbica – 26.1.1941 Bratislava, pochovaný je na Nár. cintoríne)
Maliar, národopisec, publicista, osvetový pracovník, fotograf, študoval na gymnáziu v Kežmarku a učiteľskom ústave v Lučenci, na maliarskych akadémiach v Prahe (1881 – 1885) a v Mníchove (1886). Po výstave moravských výšiviek v Olomouci roku 1885 sa rozhodol venovať ľudovému umeniu a národopisu. Začal systematicky zbierať kroje, výšivky, keramiku a zaznamenávať ľudové zvykoslovie a prejavy slovesnej tvorby.

Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko – literárna súťaž

Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko je názov celoštátnej literárnej súťaže s medzinárodnou účasťou, ktorá je určená pre žiakov základných a stredných škôl. Cieľom súťaže je podchytiť, rozvíjať a prehĺbiť záujem detí a mládeže o slovenčinu a Slovensko, o významných dejateľov Slovenska a svojho kraja, o miestne spoločenské a kultúrne problémy a nárečia formou slohových úloh, pokusov o umelecké vyjadrenie myšlienok v podobe prozaických žánrov a básní. Práce do 19. ročníka treba zaslať do konca januára 2011, Slováci žijúci v zahraničí tak môžu urobiť do konca februára 2011.

Múzeum kultúry Rómov na Slovensku

Zriadením Dokumentačného centra rómskej kultúry na Slovensku (dnes Múzea kultúry Rómov na Slovensku) v roku 2002 pri Slovenskom národnom múzeu v Martine boli vytvorené základné predpoklady pre činnosť dokumentačného, vedeckovýskumného a metodického pracoviska s celoslovenskou pôsobnosťou, zameraného na dejiny a kultúru Rómov na Slovensku.

Na Bratislavský hrad zavíta Björnson

Svetoznámy Nór Björnstjerne Björnson zavíta na Bratislavský hrad. Unikátne dokumenty o svetoznámom nórskom básnikovi, prozaikovi, dramatikovi, publicistovi, politikovi a nositeľovi Nobelovej ceny za literatúru vystavia Nórska národná knižnica a Slovenská národná knižnica (SNK) na Západnej terase Bratislavského hradu od štvrtka 28. októbra 2010. Spoločná nórsko-slovenská výstava pod názov Pocta Björnstjerne Björnsonovi priblíži pri príležitosti 100. výročia smrti osobnosti unikátne dokumenty o jeho živote a diele, agentúru SITA o tom za organizátorov výstavy informoval Juraj Caránek z agentúry Seesame.