Parnú mašinku Katku prebudia tento víkend

Už desiaty raz cez víkend 24.-25. apríla 2010 v areáli košického rušňového depa slávnostne zapália oheň pod kotlom najstaršej parnej lokomotívy na Slovensku, 126-ročnej Katky. Súčasťou dvojdňového podujatia Prebúdzanie Katky bude aj Rušňoparáda – predvádzanie starších i novších lokomotív na točni, ale aj jazdy historickými vlakmi. Ako informoval riaditeľ odboru komunikácie železničnej spoločnosti Slovensko Miloš Čikovský, atrakciou tohtoročného podujatia bude v sobotu popoludní ukážka dobýjania depa replikou historického pancierového vlaku Štefánik, ktorý sa zúčastnil na bojoch v Slovenskom národnom povstaní.

Železničiari a nadšenci z klubov koľajovej dopravy pripravili množstvo ďalších sprievodných podujatí pre deti aj dospelých. Návštevníci budú môcť obdivovať kresby detí s tematikou železníc, železničné modely, zúčastniť sa na varení bryndzových halušiek a pirohov, či na krste knihy železničných rozprávok. Chýbať nebude country muzika, ani dychovka, ktoré prispejú k tradične dobrej atmosfére tohto podujatia, ktoré každoročne navštevujú tisícky ľudí nielen z Košíc, ale aj širokého okolia. Nemotorizovaných návštevníkov z košickej železničnej stanice prepraví do depa historický vláčik motoráčik, košický dopravný podnik zriadil aj mimoriadnu linku, ktorá bude do depa premávať z Námestia osloboditeľov.


Parná mašinka Katka je najstarším prevádzkyschopným rušňom. Tohto roku oslavuje 126 rokov. Parný rušeň U 36.003 vyrobili v roku 1884 v Hagansovej továrni v nemeckom Erfurte pre úzkorozchodnú miestnu železnicu v údolí rieky Hnilec a premávala z Gelnice do Smolníka. Pre potreby železníc slúžila až do roku 1965. Po rozsiahlej rekonštrukcii v ŽOS České Velenice v roku 1991 dostala parná mašinka meno Katka a je nasadená v sezónnej prevádzke na košickej Detskej železnici v Čermeli. Malebným Čermeľským údolím v prímestskej rekreačnej zóne Košíc vedie 4,2 km dlhá Detská železnica, prvá na území niekdajšieho Československa. Má tri zastávky: Čermeľ, Vpred a Alpinka. Detská železnica sa do prevádzky uvádza pravidelne každý rok na 1. mája v rámci Dní mesta Košice a premáva celé prázdniny až do jesene.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pamiatková obnova železničných budov…

Pamiatková obnova železničných budov v rušňovom depe Bratislava-východ … Jiří Kubáček
Súčasné rušňové depo Bratislava-východ I – označované tiež ako "starédepo" – leží medzi bratislavskými železničnými stanicami Rača a Vajnory.Zabezpečuje dopravu nákladných vlakov v oblasti juhozápadného Slovenska, ako ajposunovacie výkony v obvode zriaďovacej stanice Bratislava-východ. V súčasnostivstupuje do povedomia slovenských i zahraničných priateľov železníc každoročnýmizrazmi historických železničných vozidiel…

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…