Deň obce oživí barokový kaštieľ v Hronseku

Obrázok k článku od zora.

Majstrovstvá vo varení pirohov, spustenie obnovenej fontány, folklórne vystúpenia aj sprístupnenie dreveného artikulárneho kostola bude sprevádzať v sobotu 12. mája deň obce Hronsek v banskobystrickom okrese. Podujatie sa začne o 11:00 v záhrade barokového kaštieľa v Hronseku.

 

Krátko po otvorení podujatia odštartujú majstrovstvá vo varení pirohov a rodinná rozprávka princ Bajaja pre deti i dospelých, ktorú predvedie Divadlo z domčeka. Popoludní o 12:30 skupina Rytieri Vir Fortis uvedie šermiarsku scénku, o 13:00 bude slávnostne spustená obnovená fontána v záhrade barokového kaštieľa a organizátori vyhlásia výsledky majstrovstiev vo varení pirohov. Od druhej hodiny zaznie ľudová hudba, vystúpenia folklórnych súborov a na záver o 19:00 vystúpi Mirka Partlová Band.

 

V rámci sprievodného programu sa uskutoční v interiéri kaštieľa škola výroby modrotlače a vo vonkajších priestoroch aj kreatívne tvorenie, streľba z kuše a lukostreľba a od 14:00 do 16:00 jazdy na koni. V popoludňajších hodinách sprístupnia pre verejnosť drevený artikulárny kostol.

 

Obcou budú v sobotu 12. mája prechádzať aj cyklisti v rámci podujatia “Spoznajme sa na bicykli”, ktoré začína o 9:30 v Budči a pokračuje cez Kováčovú, Sielnicu, Badín a Hronsek. Spoločný cyklovýlet nielen pre obyvateľov zúčastnených obcí sa končí v Sliači, kde sa uskutoční ďalšie sprievodné podujatie Míľa pre mamu.

 

Hronsek získal v minuloročnej súťaži ocenenie Dedina ako klenotnica „Za príkladnú súčinnosť pri starostlivosti o pamiatky hmotného kultúrneho dedičstva a ich využívanie v aktivitách obce a rozvoji turizmu“. Obec v okrese Banská Bystrica je známa dreveným artikulárnym evanjelickým kostolom so zvonicou, ktorý bol zapísaný v roku 2008 do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V obci sa okrem barokového kaštieľa, ktorý postupne obnovujú, nachádza aj goticko-renesančný kaštieľ.

 

foto zdroj: commons.wikimedia.org

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kostol ako urbanistický fenomén slovenského vidieka

Ivan Gojdič “… nežne krášli každý rozjasaný štít do výšok volajúcich chmúrnych turní, čo ticho strážia naše rodné valaly, umlčia všetok ľudský nárek vzpurný, i dávne hriechy, ktoré k nebu volali.”
Michal Chuda
Šťastím môžeme nazvať skutočnosť, že na Slovensku ešte máme toľko sídiel – dedín či osád s historickými, novšími alebo úplne novými kostolmi vsadenými do zástavby, ktorá ešte stále nesie nemalé urbanistické kvalitatívne znaky (napriek ich rýchlemu úbytku), a že na rozhraní tisícročí – v roku Veľkého jubilea môžeme konštatovať: je tu čo poznávať, je tu čo chrániť pre ďalšie storočia, ktoré budú tejto krajine dopriate.

Kaštiel vo Svätom Antone 250-rocný ?

Oľga Kuchtová

Kaštieľ so Svätom Antone leží v  kraji pod Sitnom, v  blízkosti starobylej Banskej Štiavnice, na úpätí lesnatých hôr. Má také silné fluidum, že neustále priťahuje návštevníkov aj napriek tomu, že lepšie časy zažil už dávno. Patril známemu šlachtickému rodu Koháryovcov, neskôr Coburgovcov, ktorých príbuzenstvo preniklo do všetkých panovníckych rodov v  Európe. Vyhlásením tejto pamiatky za štátny kultúrny majetok sa v  roku 1951 dostal do správy štátu. V  roku 1962 získal štatút múzea.

Neskorostredoveká architektúra v centre Zvolena

Radoslav Ragač
V stredoveku označovali notára, strážcu mestských privilégií, “okom mesta”. S troškou nadsádzky môžeme podobnú analógiu použiť aj pre radnicu, ktorú považujeme za akési srdce stredovekého mesta. Zvolen patrí do nepočetnej skupiny slovenských miest (Trnava, Krupina, Zvolen, Starý Tekov, Banská Štiavnica), ktoré sa stali plnoprávnym a plnohodnotným mestským organizmom už pred tatárskym vpádom a postupne si začali budovať sídla svojich samosprávnych orgánov – radnice a iné dôležité budovy.