Deň železnice ukáže slávne rušne Sergej a Papagáj

Obrázok k článku

Najnovšie železničné súpravy, parný rušeň Papagáj, legendárny motorák Stakčínska strela aj rušeň Sergej môžu obdivovať počas tretieho ročníka Dňa železnice v sobotu 5. septembra návštevníci humenskej železničnej stanice. Otvorené dvere budú mať aj do depa, pozrieť si môžu historické aj súčasné rušne, vozne či vlakové súpravy. Vystavené budú aj modelové koľajiská. Podujatie organizuje Železničná spoločnosť Slovensko a Podvihorlatský železničný spolok v rámci Pamätných dní mesta Humenné.

 

Ako informovala riaditeľka Odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko Jana Morháčová, rušeň Sergej vyrobili v ukrajinskom Lugansku v roku 1971. Spočiatku ťahal nákladné vlaky v ťažkom teréne medzi Zvolenom a Vrútkami a na Horehroní. Pre charakteristický dunivý zvuk motora dostali tieto stroje aj prezývku „bubny tajgy“. Rušeň Sergej sa objavil s Georgeom Clooneym vo filme Peacemaker, filmári ho prestriekali na zeleno a stal sa tak hollywoodskou hviezdou. Pred časom sa znova vrátil k pôvodnému červenému náteru.

 

Lákadlom podujatia bude aj parný rušeň Papagáj z Popradu, ktorý odvezie záujemcov na trase Humenné – Snina a späť. V priebehu dňa bude vystavený v areáli depa. Rušeň vyrobili v ČKD v roku 1951 pre rýchlu prímestskú dopravu. Na Slovensku jazdil vo viacerých regiónoch. V súčasnosti je zverený do starostlivosti Klubu železničných historických vozidiel v Poprade. Stakčínska strela, ktorá je unikátnym motorovým vozňom, je symbolom regionálnej železničnej dopravy na území Čiech aj Slovenska. V Humennom je najstarší sériovo vyrábaný kus. V čase nasadenia vlak spôsobil malú revolúciu, najmä pre technické vymoženosti, ako sú pneumatické posuvné dvere či automatická prevodovka. V  priestoroch stanice sa predstaví aj najmodernejšia poschodová elektrická súprava EPJ 671. Návštevníci uvidia ukážku nakládky vozidiel na autovozeň a vyskúšať si môžu moderný klimatizovaný lôžkový vozeň nasadzovaný na nočný spoj Humenné – Praha.

 

K dispozícii bude špeciálne zákaznícko-informačné centrum, v ktorom záujemcovia nájdu suveníry viažuce sa k Humennému, ale aj k príbehu legendárneho vojaka Švejka, ktorý cez humenskú stanicu cestoval na front počas prvej svetovej vojny. Humenská zberateľská spoločnosť bude v areáli depa raziť špeciálnu príležitostnú mincu, razenie si môžu vyskúšať aj návštevníci. Podujatie sa uskutoční od 9:00 do 17:00.

 

 

 

foto: Igor Molnár

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zraz historických železničných vozidiel v Bratislave

Historické električky zabezpečovali v sobotu a v nedeľu 14. a 15. júna 2008 kyvadlovú dopravu do areálu rušňového depa v bratislavskej Rači, kde sa konal zraz historických železničných vozidiel Rendez 2008. V depe bolo vystavených sedem parných rušňov a iné vozidlá zo Slovenska, Českej republiky, Rakúska a Maďarska. Ide o vrcholné podujatie osláv 160. výročia príchodu prvého vlaku na naše územie.

Parnú mašinku Katku prebudia tento víkend

Už desiaty raz cez víkend 24.-25. apríla 2010 v areáli košického rušňového depa slávnostne zapália oheň pod kotlom najstaršej parnej lokomotívy na Slovensku, 126-ročnej Katky. Súčasťou dvojdňového podujatia Prebúdzanie Katky bude aj Rušňoparáda – predvádzanie starších i novších lokomotív na točni, ale aj jazdy historickými vlakmi. Ako informoval riaditeľ odboru komunikácie železničnej spoločnosti Slovensko Miloš Čikovský, atrakciou tohtoročného podujatia bude v sobotu popoludní ukážka dobýjania depa replikou historického pancierového vlaku Štefánik, ktorý sa zúčastnil na bojoch v Slovenskom národnom povstaní.