Objavili klavír, na ktorom hrával Wolfgang Amadeus Mozart

V Nemecku našli klavír, o ktorom sa predpokladá, že na ňom hrával známy rakúsky hudobný skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart a jeho hodnota môže dosahovať až niekoľko miliónov eur, uviedla v stredu nemecká rozhlasová stanica SWR. Nástroj podľa nej vyrobili v roku 1775. V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa dostal do rúk výrobcovi klavírov Martinovi Beckerovi z juhonemeckého mesta Baden-Baden, ktorý ho získal od štrasburského obchodníka so starožitnosťami. Keď sa Becker rozhodol piano vydražiť, hudobný historik si ponuku všimol a “mal tušenie, že by mohlo ísť o dlho stratený nástroj, na ktorom hrával Mozart, vždy keď bol v Štrasburgu,” uviedla stanica SWR.
Historická olejomaľba vo Viedni zobrazuje skladateľa a Mozartovho súčasníka Josepha Haydna ako hrá na klavíri, ktorý by mohol byť práve nástrojom v dražbe. Piano vyrobil Christian Baumann a je jedným z ôsmich známych. Stanica SWR uviedla, že aukčný dom Christie’s pôvod nástroja potvrdil. Odborníci sa domnievajú, že klavír by v takomto prípade mohol mať hodnotu aj niekoľko miliónov eur.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Tradičný čínsky hudobný nástroj vyrobený v roku 1120 vydražili

V Pekingu v nedeľu 5. decembra 2010 vydražili za rekordných 136 miliónov jüanov (v prepočte približne 15,4 milióna eur) tradičný čínsky strunový hudobný nástroj kučchin vyrobený v roku 1120 pre cisára Chuej-cunga. Vyvolávacia cena dreveného sedemstrunového nástroja podobného citare vykladaného zlatom, striebrom, perlami a jelením parožím bola 16 miliónov jüanov (v prepočte približne 1,8 milióna eur). Hodnotu nástroja zvýšila aj vyrytá pečať cisára Čchien-lunga z roku 1742. Meno nového majiteľa starožitného kučchinu odmietli predstavitelia aukčného domu Poly International Auction prezradiť.

Skladateľa Mozarta predstavia v Paríži ako rockera

Rockovú operu Mozart, L’Opera Rock, ktorej predlohou je život rakúskeho klasicistického skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta, predstavia už na budúci mesiac v Paríži. Podľa jej tvorcov by to mala byť pocta pre “prvú rockovú star”, ktorou podľa nich umelec bol. “Vo svojej podstate bol Mozart prvou rockovou hviezdou. Bojoval proti princípom a normám vtedajšej doby, zomrel ako mladý zhýralec,” povedal jeden z producentov Albert Cohen.