Skladateľa Mozarta predstavia v Paríži ako rockera

Rockovú operu Mozart, L’Opera Rock, ktorej predlohou je život rakúskeho klasicistického skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta, predstavia už na budúci mesiac v Paríži. Podľa jej tvorcov by to mala byť pocta pre “prvú rockovú star”, ktorou podľa nich umelec bol. “Vo svojej podstate bol Mozart prvou rockovou hviezdou. Bojoval proti princípom a normám vtedajšej doby, zomrel ako mladý zhýralec,” povedal jeden z producentov Albert Cohen.

Napriek tomu, že Mozart prejavil svoj talent ako šesťročné dieťa a skomponoval množstvo veľkolepých diel, sa ho producenti rozhodli vykresliť skôr ako rebela a inšpirovať sa filmovým spracovaním Amadeus (1984). “Bol tiež jedným z prvých hudobníkov, ktorý sa stal slobodným umelcom, tak si myslíme, že rocková opera je jediným možným riešením, ako ho stvárniť,” dodal Cohen. Opera predstavuje Mozartove vzostupy a pády, romániky a lásky od jeho prvých dní v rodnom Salzburgu až po časy najväčšej slávy vo Viedni.


V muzikáli, ktorý stál približne šesť miliónov eur, bude účinkovať celkovo 60 hercov, spevákov a muzikantov v dobových kostýmoch. Tých budú sprevádzať huslisti hrajúci hudbu z 18. storočia, ktorá sa bude striedať s piesňami v podaní živej rockovej kapely. V opere tak zaznejú pôvodné skladby rakúskeho velikána aj rockové skladby ako Vivre a en crever a Le Trublion, ktoré sú zaradené aj na soundtracku Mozart, L’Opera Rock obsahujúcom 12 trackov.


O hru už prejavili záujem aj Spojené štáty americké, Belgicko a Ázia. Tvorcovia dúfajú, že za hranicami Francúzska ju predvedú ešte tento rok. Producent Cohen chce, aby rockový muzikál prekonal jeho predošlú operu s názvom the Sun King z roku 2000, ktorá bola inšpirovaná životom francúzskeho panovníka Ľudovíta XIV., nazývaného tiež Kráľ Slnko. Vtedy vypredali celkovo 1 700 000 lístkov vo Francúzsku, Belgicku a Švajčiarsku.


Predstavenie Mozart, L’Opera Rock bude mať premiéru 22. septembra v parížskom Palais des Sports. Začiatkom roka by sa malo uskutočniť turné po francúzskych mestách.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Objavili klavír, na ktorom hrával Wolfgang Amadeus Mozart

V Nemecku našli klavír, o ktorom sa predpokladá, že na ňom hrával známy rakúsky hudobný skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart a jeho hodnota môže dosahovať až niekoľko miliónov eur, uviedla v stredu nemecká rozhlasová stanica SWR. Nástroj podľa nej vyrobili v roku 1775. V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa dostal do rúk výrobcovi klavírov Martinovi Beckerovi z juhonemeckého mesta Baden-Baden, ktorý ho získal od štrasburského obchodníka so starožitnosťami. Keď sa Becker rozhodol piano vydražiť, hudobný historik si ponuku všimol a “mal tušenie, že by mohlo ísť o dlho stratený nástroj, na ktorom hrával Mozart, vždy keď bol v Štrasburgu,” uviedla stanica SWR.

Po Slovensku budú putovať obrazy Eugena Suchoňa

Eugena Suchoňa pozná verejnosť najmä ako skladateľa, ktorý vytvoril prvú slovenskú operu. Tento všestranný umelec však aj maľoval. V letných mesiacoch budú môcť jeho diela obdivovať obyvatelia troch slovenských miest prostredníctvom výstavy Po stopách Eugena Suchoňa.

V historickej budove SND v nedeľu dopoludnia matiné Kontinuity

Moderované matiné s názvom Kontinuity ponúka na nedeľné dopoludnie Opera Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. V poldruhahodinovom programe plnom spomienok, rozhovorov, krásnej hudby a spevu, ktoré sa uskutoční 17. januára o 10:30 v historickej budove SND, sa predstavia zástupcovia speváckych generácií zo súčasnosti aj z minulosti, zo staršej generácie sólistov, ktorí slovenskú operu profilovali. Predpoludňajším spoločenským podujatím bude sprevádzať operný znalec Jaroslav Blaho.