Varšavské múzeum vystavuje dlho stratené listy Frédérica Chopina

Obrázok k článku

Varšavské múzeum venované hudobnému skladateľovi Frédéricovi Chopinovi vo štvrtok 24. marca 2011 predstavilo šesť listov, o ktorých sa domnievali, že zmizli v roku 1939. Listy, ktoré skladateľ napísal svojim rodičom a sestrám v rokoch 1845 až 1848, sa stratili po vypuknutí druhej svetovej vojny. Múzeum začalo podnikať kroky na ich získanie po tom, ako sa v roku 2003 znovu objavili v súkromnej zbierke. Vystavovať ich budú do 25. apríla.

Podľa kurátorky múzea Alicje Knast, v roku 1932 listy vystavovali v Poľsku a v roku 1939 boli ešte stále vo Varšave. Predpokladá sa, že zmizli, rovnako ako mnohé iné kultúrne artefakty po tom, ako do Poľska vtrhli nacisti. Múzeu pri ich opätovnom získaní pomohol poľský obchodník s umením žijúci v Mexiku Marek Keller. Získal ich priamo od majiteľov, ktorí si však podľa jeho slov želali zostať anonymní. V listoch, ktoré sú napísané po poľsky, Chopin opisuje svoju tvorbu i každodenný život. Kolekcia obsahuje aj ďalšie dokumenty a listy od Chopinovej žiačky Jane Stirling jeho sestre Ludwike.

Skladateľ a klavirista Frédéric François Chopin bol známy najmä vďaka dielam pre klavír. Narodil sa v roku 1810 v Żelazowej Wole neďaleko Varšavy. Deň jeho narodenia nie je presne známy – podľa skladateľa samotného a jeho rodiny to bolo 1. marca, no podľa dokumentu z krstu, ktorý vznikol niekoľko týždňov po jeho narodení, to bolo 22. februára. V roku 1831 sa usadil v Paríži, kde 17. októbra 1849 ako 39-ročný zomrel na pľúcnu tuberkulózu.

Informácie zverejnila webová stránka www.bbc.co.uk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…