Obec chce vo veľkom rekonštruovať hrad, pamiatkari sú za

Obec Beckov v okrese Nové Mesto nad Váhom plánuje vo veľkom rekonštruovať svoj hrad týčiaci sa na skale priamo nad obcou, na projekt si vzala úver. Samotnú realizáciu v predpokladanej hodnote 220 miliónov korún by Beckov rád zaplatil z nenávratného finančného príspevku z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a z tzv. nórskych fondov. Za ambicióznym projektom stoja aj pamiatkari. “Zámer obnovy hradu nadväzuje na staršie zámery zo 70. a 80. rokov minulého storočia. Tie určili ako hlavné kritérium zachovanie originality pamiatky a z toho vyplynula aj hlavná metóda obnovy, a to konzervácia s čiastočnou rekonštrukciou niektorých častí,” hovorí riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne Eva Gazdíková. Podľa jej slov súčasný predkladaný zámer to dodržiava. Ak by sa obci podarilo prostriedky získať, rekonštrukciu by chceli zvládnuť do dvoch rokov.

Rekonštrukcia je rozdelená na tri časti – realizácia infraštruktúry k hradnému komplexu, obnova Horného hradu a obnova Dolného hradu. V prvej časti zákazky sa má riešiť kyvadlová doprava na hrad, prípojka vody a kanalizácie či parkoviská. V druhej časti chce obec rekonštruovať Západný palác, vytvoriť priestor pre kaviareň, vinotéku hygienické zariadenia, vybudovať výťah, zábradlia, schodiská, lávky, osvetlenie chodníka či konzervovať chránené artefakty a sanovať paláce a hradby. Podobné zásahy obec plánuje aj v tretej časti zákazky na Dolnom hrade, kde má vyrásť aj celkom nová budova. “Hrad Beckov je národnou kultúrnou pamiatkou mimoriadnej umeleckej, architektonickej a historickej hodnoty, preto veríme, že projekt bude úspešný a v budúcnosti budú verejnosti prístupné aj najhodnotnejšie objekty v severnej časti hradného jadra, komplex severného trojkrídlového paláca s kaplnkou, a zatraktívni sa celková prezentácia hradného komplexu,” dodala Gazdíková.

Beckovský hrad sa týči na skalnom brale priamo nad obcou, nachádza sa blízko diaľnice pri Novom Meste nad Váhom, po pravej strane pri smere na Trenčín. Prvá písomná zmienka o Beckovskom hrade pochádza od anonyma (notára kráľa Bela III.), ktorý zostavil zápisky zo spomienok svojich predchodcov na dobývanie územia starými Maďarmi. Podľa tejto kroniky, napísanej pravdepodobne na začiatku 13. storočia, si dobyvatelia podrobili všetky národy až po rieku Váh a dobyli tiež hrady, medzi ktorými sa menovite uvádza aj Beckov. Najstaršie listinné pramene z rokov 1208 a 1226 však spomínajú iba osadu Blundix ležiacu zrejme pod kráľovským hradom na ceste do Trenčína. Hrad samotný – castrum Bolonduch, sa v písomných prameňoch vyskytuje až po roku 1264.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Markušovský hrad

Hrad bol rodovým sídlom významnej spišskej šľachtickej rodiny Mariášiovcov, ktorá ho vlastní dodnes. Najznámejší člen rodiny – dvoran kráľa Bela IV., Batyz – vymohol v roku 1284 u kráľa Ladislava IV. povolenie na výstavbu šľachtického hradu pre svojho mladšieho brata Mikuláša.