Trenčín: Vyhliadkový múr ohrozuje voda

TRENČÍN – Múr na nádvorí farského kostola nad Trenčínom ohrozuje vlhkosť, mesto musí preto celý areál odvodniť. Múru zo 14. storočia hrozí podľa primátora Trenčína Branislava Cellera podobná situácia, aká v roku 2003 postihla narušenú hradbu západného opevnenia Trenčianskeho hradu. Časť múru sa vtedy zrútila do podhradia, zvyšok poškodeného muriva museli horolezci rozobrať. Na rekonštrukciu a odvodnenie nádvoria kostola Trenčín vyčlenil viac ako 10 miliónov korún.

Súčasťou projektu odkanalizovania Mariánskeho vŕšku, na ktorom rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie stojí, je aj vydláždenie betónového povrchu na farskom nádvorí. Nádvorie patrí do mestskej pamiatkovej rezervácie a pri rekonštrukcii tu preto treba urobiť pamiatkový výskum. Pamiatkari mestu nariadili aj vypracovanie geologického a hydrologického posudku na odvodnenie zemnej vlhkosti z areálu kostola. “Vhodné by bolo vyriešiť aj odvlhčenie interiéru,” hovorí riaditeľka pamiatkového úradu v Trenčíne Eva Gazdíková.

Múr je dnes obľúbené miesto vyhliadok na mesto. Postavili ho v prvej polovici 14. storočia. Opevnený okrsok kostola, nazývaný Marienburg, tvoril pôvodne súčasť mestského opevnenia a chránil prístup na hrad. Začiatkom 16. storočia časť múru pod terasou kostola prestavali do dnešnej podoby.
Mesto by malo čo najskôr vyčleniť prostriedky aj na rekonštrukciu mestského opevnenia, mieni Eva Gazdíková. “Stavebno-technický stav hradieb je veľmi zlý,” upozorňuje. MICHAL PIŠKO

Zdroj: sme.sk / TKKBS

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Hrad Nitra

Úloha Nitry bola v dejinách Veľkej Moravy veľmi významná, lebo hrad na skalnatom brale bol prirodzenou a strategickou pevnosťou nad meandrom rieky Nitry. Hrad vznikal postupne a do roku 1241 bol tak dôkladne opevnený, že vydržal aj nápor Tatárov. Od roku 1288 sa mesto stalo majetkom biskupstva, čo poznačilo vývoj hradu. Najstaršou zachovanou stavbou na hrade je románsky kostol sv. Emeráma, ktorý sa po vzniku nového gotického kostola stal jeho súčasťou.