Obchodný dom Máj – kultúrnou pamiatkou

Obnova.sk Fotografia

Obchodný dom „Máj“ – kulturná pamiatka
Ministerstvo kultúry ČR vyhlásilo pražský obchodný dom Máj za kultúrnu pamiatku. Stalo sa tak na návrh architekta R. Šváchy, ktorá túto stavbu chcel zachovať pre ďalšie generácie.
Máj bol dokončený v roku 1975, vznikol na mieste novogotického Šlikovho paláca. Bez úhony prežil až do roku 2006, kedy ho vlastník, spoločnosť Tesco, chcela zbúrať. Po množiacich sa protestoch verejnosti Tesco prisľúbila zachovanie obchodného domu Máj.

Obnova.sk Fotografia

Máj je podľa ministerstva význmným dokladom architektury 70.rokov 20. storočia, a to aj v európskom kontexte, kde navazuje na architekturu medzivojnového funkcionalizmu a predznamenává v interiéri architektonické pojatie štýlu high-tech.

Podľa expertov sa vyhlásenie obchodného domu kulturnou pamiatkou môže stať precedensom pre ďalšie, relativne nové stavby a pravdepodobne vyvolá diskusiu o pamiatkovej ochran.

Zdroj: www.obnova.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Čo je pamiatkový fond Slovenskej republiky ?

Seriál: VADEMECUM VLASTNÍKA – Príručka pre vlastníka kultúrnej pamiatky /výber/ (1 z 3)
(1) Pamiatkový fond je súbor hnuteľných vecí a nehnuteľných vecí vyhlásených podľa tohto zákona za národné kultúrne pamiatky (ďalej len “kultúrna pamiatka”), pamiatkové rezervácie a pamiatkové zóny. Za pamiatkový fond sa považujú aj veci, o ktorých sa začalo konanie o vyhlásenie za kultúrne pamiatky, pamiatkové rezervácie a pamiatkové zóny.

Odpovede

  1. Obchodný dom Máj – kultúrnou pamiatkou

    2125 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-10-28 19:26:55 tomboy mno ministerstvo kultury sa v tomto velmi branilo najme natlak spolocnosti tesco bol dost velky… navrh pamiatkarov to nebol ale narvh osoby pan arch. Šváchy

    2125 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-10-26 09:16:45 harp, Stale tvrdim ze sa najdu pamiatkari ktori sa boja zapisat nieco co je mladsie ako oni.

Comments are closed.