Švajčiarsky dom v Starom Smokovci bude zrejme patriť medzi národné kultúrne pamiatky

 Švajčiarsky dom v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách sa možno stane národnou kultúrnou pamiatkou. Vila, ktorej história siaha do roku 1856, je vo vlastníctve mesta. Drevenú stavbu v súčasnosti prenajíma subjektom cestovného ruchu. Podľa primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša ide o jedinečnú stavbu svojho druhu v Tatrách. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky už v tomto prípade začal správne konanie o vyhlásení Švajčiarskeho domu za národnú kultúrnu pamiatku.

V budove z polovice 19. storočia sa v súčasnosti nachádza múzeum nosičstva, kaviareň, detský kútik a dva apartmány. V jej blízkosti je stanica pozemnej lanovky, ale aj cesta vedúca na Hrebienok. „Do budovy plánujeme investovať pomerne dosť finančných prostriedkov. Je tam potrebné spraviť strechu, vo vnútri podlahy, elektrinu, vodu a kúrenie, a rovnako ju zvnútra zatepliť,“ uviedol pre agentúru SITA Mokoš. Vyhlásenie Švajčiarskeho domu za národnú kultúrnu pamiatku by mestu uľahčilo získať na spomínané práce aj finančné prostriedky z dotačných zdrojov.

Podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu pamiatkový úrad vyhlasuje za kultúrnu pamiatku hnuteľnú alebo nehnuteľnú vec, ktorá má pamiatkovú hodnotu z vlastného podnetu. Vlastník veci, v tomto prípade mesto Vysoké Tatry, je povinné od doručenia oznámenia o začatí konania chrániť budovu pred poškodením či zničením. Pamiatkovému úradu tiež musí oznámiť každú zamýšľanú či uskutočnenú zmenu jej vlastníctva.

Na území mesta Vysoké Tatry sa v súčasnosti nachádza takmer stovka nehnuteľných kultúrnych pamiatok. Sú medzi nimi drevené kostoly, viaceré vily, hotely a liečebné domy. Vyplýva to z registra Pamiatkového úradu Slovenskej republiky.

foto: wikipedia

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Fotografie a koláže

Do našich veľhôr, Vysokých Tatier, prichádzajú ľudia predovšetkým za krásou štítov, dolín, plies, pestrofarebnej kveteny. Pri zhoršení počasia hľadajú náhradný kultúrny, spoločenský či športový program. Toho v našich veľhorách, žiaľ, nebýva nazvyš…

Vyšla kniha o Tatrách na poštových známkach

Tatranské motívy na poštových známkach je názov novej publikácie, ktorá koncom júna 2009 vyšla vo vydavateľstve I&B v Tatranskej Lomnici. Autor knihy Rastislav Ovšonka v nej približuje poštové známky vydané v období od prvej Československej republiky až po súčasnosť s motívom Tatier.

Odpovede