Obce Hronsek a Pohorelá získali ocenenie za príkladnú súčinnosť pri starostlivosti o pamiatky

Obrázok k článku

Ocenenie Dedina ako klenotnica pre rok 2017 získali dve obce v Banskobystrickom kraji. Prvou je Hronsek v okrese Banská Bystrica a druhou Pohorelá v okrese Brezno. V minulom týždni zverejnili organizátori súťaže Dedina roka 2017 víťaznú obec, ktorou sa stala Oravská Polhora v okrese Námestovo. Súťaž mala niekoľko kategórií a práve v jednej z nich bodovali obce z Horehronia.

 

Hronsek získal ocenenie Dedina ako klenotnica na tohtoročnej súťaži „Za príkladnú súčinnosť pri starostlivosti o pamiatky hmotného kultúrneho dedičstva a ich využívanie v aktivitách obce a rozvoji turizmu“. Hronsek je známy dreveným artikulárnym evanjelickým kostolom so zvonicou, ktorý bol zapísaný v roku 2008 do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V obci sa nachádza aj goticko-renesančný kaštieľ a barokový kaštieľ. Pohorelá bola ocenená tým istým titulom „Za udržiavanie jedinečného nehmotného kultúrneho dedičstva s dôrazom na naturel, miestnu hrdosť a tradičnú ľudovú kultúru“. Jednou z najväčších pamätihodností Pohorelej je podľa internetových stránok obce pohorelské nárečie, ktoré sa vyznačuje nielen slovnou zásobou, ale hlavne svojou fonetickosťou a výslovnosťou.

 

Cieľom súťaže Dedina roka je prezentácia krás, jedinečnosti a úspechov vidieka, zvyšovanie povedomia občianskej spoločnosti o hodnote krajiny, originality a národnej hrdosti, ale aj zvyšovanie konkurencieschopnosti a prestíže slovenských obcí. Súťaž Dedina roka je začlenená do systému súťaží európskych štátov a regiónov, ktorých víťazi sa môžu za svoju krajinu uchádzať o Európsku cenu obnovy dediny.

 

Súťaž na jar vyhlásilo Ministerstvo životného prostredia SR spoločne so SAŽP, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska. Generálnym partnerom je COOP Jednota Slovensko, spotrebné družstvo. Hodnotiacu komisiu, ktorá prihlásené obce posudzovala, tvorili zástupcovia vyhlasovateľov súťaže, generálneho partnera a partnerských organizácií.

 

Drevená zvonica

Obrázok k článku

 

Kaštieľ

Obrázok k článku

 

Vodný hrad

Obrázok k článku

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články