Významný kardiológ vydal už druhú historickú publikáciu

Významný slovenský kardiológ Zoltan G. Meško vo svojej v poradí druhej historickej publikácii s názvom Po stopách komunizmu a míľniky slovenskej krútňavy podrobne opisuje vznik a šírenie myšlienky socializmu a komunizmu zo západnej Európy na východ.


Ako sám autor uviedol v rozhovore pre agentúru SITA, k napísaniu tejto knihy ho viedla predovšetkým nízka informovanosť slovenskej verejnosti o tejto problematike. “Keď som bol na Slovensku po roku 1990, tak som si všimol, že dejiny komunizmu sú medzi občianstvom veľmi málo známe a veľmi málo ventilované. Keď som dokončil prvú knihu, tak som sa dal na to, aby som osvetlil, ako táto teória vznikla od začiatku priemyselnej revolúcie v Anglicku,” vysvetlil Meško, ktorý v roku 1999 vydal svoju prvú knihu s názvom Zamlčané sprisahanie. Tá sa venuje politickým čistkám na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského (LFUK) v Bratislave a Košiciach po takzvanom Víťaznom februári 1948. Táto publikácia následne vyšla aj v USA, Rakúsku a Maďarsku.


Vo svojej aktuálnej publikácii, ktorá vyšla koncom roka 2009, sa Meško zameral na začiatky socializmu v 18. storočí a následné prenikanie týchto myšlienok do strednej Európy vrátane Slovenska. Kniha sa ďalej venuje témam ako napríklad Karl Marx a jeho dielo Kapitál, Októbrová revolúcia, vznik Slovenskej republiky rád, vznik Komunistickej strany Česko-Slovenska alebo Slovenské národné povstanie. Autor, ktorý už viac ako štyri desaťročia žije v USA, objavil počas písania tejto knihy množstvo zaujímavých informácií, ktoré nie sú mimo odborných kruhov príliš známe. “V tejto knihe je obrovské množstvo neznámych informácií. Literatúra je prevažne zo západných zdrojov, lebo historické práce, ktoré sa publikovali za totality sú ohromne zaujaté,” uviedol rodák z Košíc, pričom dodal, že napísanie tejto knihy mu trvalo päť rokov. Ako sám tvrdí, hlavným účelom tohto diela je podať informácie o dejinách socializmu ďalším generáciám. “Je dôležité, aby národ, inteligentný občan, vedel o svojej minulosti. Mnohé veci sú stále veľmi skreslené,” vyhlásil spoluzakladateľ Detského kardiocentra v Bratislave, ktorý toto presvedčenie vyjadril už v motte svojej knihy. To znie: A nech už akokoľvek skúšame pochovať minulosť, tá sa nám nakoniec vždy vráti a niekedy od nás nikdy neodíde. Zároveň sa priznal, že zatiaľ sa stretol len s pozitívnymi ohlasmi na svoju druhú knihu. “Ľudia mi vravia, že je to veľmi čitateľná práca. Nie je to nudné a dozviete sa obrovské množstvo informácií. Je to klenotnica informácií, ktoré sú väčšinou nie veľmi známe na Slovensku”, dodal autor, ktorý už v súčasnosti premýšľa o ďalšej knihe. V nej by chcel opísať svoje spomienky na obdobie druhej svetovej vojny.


Zoltan G. Meško promoval na LFUK v Bratislave v roku 1952. Od začiatku svojej profesionálnej dráhy sa orientoval na detskú kardiológiu, ktorá sa v tom čase ako odbor začala rozvíjať najmä zásluhou zlepšujúcich sa chirurgických techník a diagnostiky. V rokoch 1958 až 1963 bol primárom detskej liečebne pre kardiakov na Sliači, v rokoch 1963 až 1968 odborným asistentom na 1. detskej klinike LFUK v Bratislave. Po odchode z Československa v roku 1968 pokračoval v štúdiách na Harvardovej Univerzite. Neskôr pôsobil v St. Francis Hospital v Roslyne, kde ako špecialista a konzultant v detskej kardiológii zotrval až do odchodu na dôchodok v roku 1996. Po novembri 1989 prišiel s myšlienkou vybudovať na pôde Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave centrum detskej kardiológie. Ako predseda vedeckej sekcie Slovensko-amerického kultúrneho strediska v USA zorganizoval finančnú zbierku a založil Heart to Heart Foundation, pomocou ktorej sa financovali dlhodobé pobyty našich kardiológov na prestížnych zahraničných pracoviskách i účasť na kurzoch a kongresoch. Po odchode na dôchodok sa začal aktívne venovať písaniu odbornej literatúry, čoho výsledkom sú spomínané publikácie Zamlčané sprisahanie a Po stopách komunizmu a míľniky slovenskej krútňavy.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Najkrajšie knihy Slovenska sú v Ríme

Po Bologni sa výstava slovenskej detskej knihy a ilustrácie Najkrajšie knihy Slovenska presunula do ďalšieho talianskeho mesta. Tentoraz ju hostí Múzeum pre deti Explora v Ríme. Podľa informácií ministerstva zahraničných vecí prehliadku Domu umenia pre deti a mládež v Bratislave Bibiana navštívi v talianskej metropole denne asi 400 ľudí.

O reformátorovi socializmu vychádza prvý román

O Alexandrovi Dubčekovi vyšlo na Slovensku i v zahraničí viacero publikácií, ale po prvý raz prichádza na knižný trh román o jednom z najznámejších Slovákov. Jeho autorom je Jozef Banáš, držiteľ prestížneho ocenenie Kniha roka 2008, ktoré získal za román Zóna nadšenia. Rok predtým uviedol Banáš na trh ďalší bestseller s názvom Idioti v politike. Dokumentárny román o Dubčekovi vychádza pri príležitosti 20. výročia novembrových udalostí 1989.

Učiteľ niekoľkých generácií filmárov – Martin Slivka

Etnograf, režisér, scenárista, dramaturg, filmový teoretik, pedagóg, priekopník tzv. etnografickej línie slovenskej dokumentaristiky po sebe zanechal všestranné a bohaté kultúrne dedičstvo. Nakrútil vyše 140 filmov, prevažne autorských, v ktorých bol autorom námetov, scenárov aj režisérom. Základom jeho tvorby v dokumentárnom filme bolo predovšetkým výtvarné umenie a etnografia. Jedna z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry a kinematografie – Martin Slivka.

Rudolf Fila – maliar

Rudolf Fila sa narodil 19. júla 1932 v Příbrami na Morave. Absolvoval Školu umeleckého priemyslu v Brne (1950–1952) a Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (1952–1958). V roku 1959 bol zamestnaný v Ústredí umeleckých remesiel v Bratislave, v rokoch 1960–1990 učil na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave, v rokoch 1990–1992 viedol ateliér voľnej maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.