V kaštieli Strážky v Spišskej Belej počas noci múzeí ožijú jeho bývalí šľachtickí obyvatelia

Obrázok k článku

V kaštieli Strážky v Spišskej Belej ožijú členovia šľachty, ktorá kedysi túto renesančnú pamiatku obývala. Pôjde o súčasť programu v rámci pripravovaného podujatia Noc múzeí a galérií, do ktorého sa kaštieľ zapojí aj tento rok. Návštevníci si budú môcť v sobotu 20. mája pozrieť originály diel výnimočného maliara Ladislava Medňanského a poslednej barónky Margity Czóbelovej, ale aj diela Martina Benku, Ľudovíta Fullu, Mikuláša Galandu, Cypriána Majerníka či Zoltána Palugyaya v rámci výstavy Cestou moderny. Ako informovala riaditeľka SNM – Kaštieľ Strážky Mária Šelepová, expozície kaštieľa budú v daný deň otvorené od 10:00 až do polnoci, vstup do galérie bude pre každého návštevníka voľný.

 

Lektorované prehliadky budú v sobotu v polhodinových intervaloch, posledná sa uskutoční o 17:00. Bohatý program pre širokú verejnosť bude pripravený počas celého dňa. Na nádvorí kaštieľa sa v čase od 11:00 do 13:00 uskutoční workshop Malí, veľkí umelci zameraný na fantáziu a kreativitu, od 13:00 bude nasledovať program Remeslá Spišských Nemcov. „Zameriame sa na prácu našich predkov, spoznáme dôvody ich príchodu do tohto regiónu,“ uviedla riaditeľka. Práve Spišskí Nemci v minulosti tvorili veľkú časť obyvateľstva regiónu. Návštevníci sa dozvedia viac z ich života, kedy a z akej oblasti Nemecka prišli, či aké remeslá so sebou priniesli. Pre najmenších návštevníkov je vyhradený program o 15:00 s názvom Poklady v legendách. „Ponúkne príbeh o tajomnej pani, ktorá poverila svojho komorníka, aby v komnatách kaštieľa ukryl vzácne listiny a drahocenné predmety“ informovala galerijná pedagogička Daniela Kostková.

 

Aj počas tohto ročníka noci múzeí podľa Šelepovej ožijú v rámci netradičných večerných prehliadok členovia šľachty, ktorá obývala renesančný kaštieľ, osobitne rodina Czóbel. „Večerné prehliadky s názvom Život v tieni herci odohrajú o 18:00, 19:30, 21:00, posledná prehliadka bude o 22:30. Prehliadky nie sú vhodné pre maloletého diváka,“ upozornila riaditeľka. V rámci nich sa predstaví ochotnícke divadlo z Malého Slavkova.

 

Kaštieľ Strážky, Kostol sv. Anny a oproti kaštieľu stojaca zvonica tvoria ako celok národnú kultúrnu pamiatku a patria medzi významné architektonické skvosty Spiša. Kaštieľ prešiel od 15. storočia viacerými prestavbami a úpravami, v 16. až 18. storočí patril rodine Horváth-Stansithovcov, ktorá v Strážkach založila latinskú humanistickú školu pre deti spišských šľachticov (1584 – 1711) a knižnicu, ktorá v tom čase patrila k najbohatším v Uhorsku. V 19. storočí sa vlastníkmi kaštieľa stala rodina Medňanských a Czóbelovcov. Po smrti poslednej majiteľky a užívateľky kaštieľa, barónky Czóbelovej, sa v roku 1972 stala správcom kaštieľa Slovenská národná galéria. Súčasťou stálej expozície kaštieľa je aj historický nábytok a humanistická knižnica s približne 8 500 zväzkami kníh. Atraktívny je aj anglický park z 19. storočia za kaštieľom.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto odmietlo priemyselný park vedľa kultúrnej pamiatky

POPRAD/SPIŠSKÁ BELÁ 13. mája (SITA) – Obyvatelia Spišskej Belej odmietli výstavbu priemyselného parku v blízkosti národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa Strážky. Takéto stanovisko zaujali aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Spišskej Belej, ktorí nesúhlasili so zmenou územného plánu v lokalite medzi Pradiarňou a kaštieľom Strážky. „Firma Toreal požiadala mesto o čiastkovú zmenu územného plánu, keďže navrhovaný priemyselný park sa čiastočne nachádza aj na katastrálnom území Spišskej Belej,“ uviedol pre SITA primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak. Priemyselný park s rozlohou takmer 30 ha plánuje v lokalite za Pradiarňou vybudovať mesto Kežmarok. Približne tretina parku zasahovala do katastrálneho územia Spišskej Belej a bola by v dotyku s kaštieľom Strážky.