Návrat na archeologické nálezisko Várhegy v Nižnej Myšli

Obrázok k článku

Počas štvrtého ročníka podujatia Návrat na Várhegy v Nižnej Myšli, ktoré 9. augusta popoludní od trinástej organizuje východoslovenské múzeum, verejnosti predstavia druhú repliku príbytku z doby bronzovej vybudovaného na akropole opevnenej osady I. Túto osadu od roku 1988 skúma Východoslovenské múzeum v Košiciach. Najkrajšie a najvzácnejšie nálezy z lokality si návštevníci budú môcť prezrieť v Myšľanskom obecnom múzeu.


Várhegy je archeologická lokalita, ktorá sa nachádza na okraji obce Nižná Myšľa. Archeológovia tu odkrývajú nálezy až z doby bronzovej.

 

Už týždeň pred podujatím sa začal workshop, počas ktorého účastníci vymazávali steny kolového domu a budovali náznakovú rekonštrukciu vstupnej brány do opevnenej osady I. V nedeľu 9. augusta je pre návštevníkov pripravený bohatý program. Pôjde o hrnčiarsky workshop zameraný na výrobu keramiky v rukách, no i na hrnčiarskom kruhu. Návštevníci sa dozvedia postup výroby keramických nádob od prípravy materiálu, samotnej výroby až po vypaľovanie v jame. Chýbať nebudú ukážky remeselného spracovania bronzu, jeho tavenia a odlievania priamo v areáli opevnenej osady.

 

Deti budú mať možnosť vyrobiť si rôzne drôtené šperky, zajazdiť si na koňoch či skúsiť streľbu z luku. Budú aj ukážky výroby textilu na tkáčskom stave, výroby drôtu ťahaním, spracovávania kameňa a výroby kamenných nástrojov. Deti sa oboznámia s prácou archeológov v škole malých archeológov.

Svoje výrobky budú návštevníkom ponúkať rôzni remeselníci.

 

 

 

Foto k článku: TASR/František Iván

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články