Pokračuje archeologický výskum osady spred 3 500 rokov

Obrázok k článku

Na hranici obcí Budmerice a Jablonec v okrese Pezinok pokračuje archeologický výskum opevnenej osady ľudu maďarovskej kultúry. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová, osada existovala na západnom Slovensku v závere staršej doby bronzovej, teda pred približne 3 500 rokmi. Archeologický výskum robí Slovenský archeologický a historický inštitút (SAHI) v spolupráci s Malokarpatským múzeom v Pezinku a Bratislavským samosprávnym krajom od roku 2010. “Tento týždeň sme začali s výkopovými prácami. Z minulých rokov máme poznatky, ktoré posúvajú vedecké poznanie o tejto kultúre,” povedal pre agentúru SITA Pavol Jelínek zo SAHI.

 

Osadu, ktorú skúmajú, osídlili najmä v staršej a strednej dobe bronzovej v 18. – 15. storočí pred naším letopočtom, keď v oblasti juhozápadného Slovenska pôsobila takzvaná maďarovská kultúra, ktorú pomenovali podľa obce Maďarovce. Archeológovia už našli aj zásobné jamy obilia, rôzne keramické a bronzové predmety, mlynčeky, nádoby, šperky či zachovalú ľudskú kostru. “Kostra ženy bola v jame, môže to znamenať, že to bola cudzinka, ktorú nemohli pochovať na cintoríne,” vysvetlil Jelínek s tým, že je ťažko určiť najvzácnejšiu vec, pretože celá lokalita je vzácna. Podľa neho by bolo dobré, ak by z osady v budúcnosti bola kultúrna pamiatka. “Máme tu doklady spôsobu života, aký tu bol. Výskum je špecifický tým, že ho zameriavame na poznanie životného prostredia človeka v tej dobe. Zdá sa, že táto osada bola významné centrum, kovové výrobky distribuovali aj ďalej,” pokračuje Jelínek a pripomína, že všetky nálezy sú v Malokarpatskom múzeu v Pezinku a niektoré z nich môžu ľudia vidieť aj v expozícii.

 

Slovenský archeologický a historický inštitút na svojej internetovej stránke informuje, že výskum opevnenej osady významne prispieva k poznaniu vývoja kultúr na prelome staršej a strednej doby bronzovej v Karpatskej kotline, ktoré ovplyvnila kultúra juhovýchodného Stredomoria.

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!