Archeológovia budujú na viacerých náleziskách archeoparky

Obrázok k článku

Výsledky najzaujímavejších archeologických výskumov posledných rokov na Slovensku priblížia viaceré archeoparky. Vedci z Archeologického ústavu SAV v Nitre ich postupne budujú v Bojnej, v Nitre a v Nižnej Myšli. Prvý a najväčší archeoskanzen na Slovensku stojí na vrchu Havránok na Liptovskej Mare. V budúcnosti by mohol vzniknúť aj v Štrbe, kde sa v uplynulých rokoch podarilo nájsť pozoruhodné nálezy.

Dva slovanské domy a dve pece pribudli v roku 2016 do archeoparku v areáli bývalých kasární pod Zoborom v Nitre. Tretí dom je vo výstavbe, dokončia ho tento rok. Skanzen otvoril Archeologický ústav v Nitre v roku 2015, kedy tu prezentoval verejnosti zakonzervované základy veľkomoravského kostola. Areál bývalých kasární je významnou archeologickou lokalitou zvanou Martinský vrch. Časť veľkomoravskej osady remeselníkov postavili archeológovia ako repliku osady, ktorú v tomto areáli preskúmali v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. Chlebová pec je takisto replikou pece nájdenej v tejto lokalite, hrnčiarska pec kopíruje pec z Nitry – Lupky. Tento rok majú pribudnúť do arecheoparku ďalšie dva príbytky, sklárska pec a brána, ktorou sa bude vstupovať do tohto areálu.

Už tretí rok prebiehal výskum v podtatranskej Štrbe. V roku 2016 tu archeológovia sprístupnili pôdorysy kostola, ktorý skúmali predošlé dva roky. Zároveň preskúmali okolitú zaniknutú stredovú dedinu a v rámci nej príbytok z 14. – 15. storočia, ktorý v minulosti zničil požiar. Našlo sa v ňom veľké množstvo nálezov – mince, železné predmety, súčasti výstroje a výzbroje. „Na rok 2017 je naplánovaná jeho rekonštrukcia a prezentácia verejnosti. Nachádza sa na cyklistickom chodníku pod Tatrami, čiže je to veľmi navštevované miesto,“ priblížil riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay. V roku 2016 pokračoval systematický výskum osady zo staršej doby bronzovej v Nižnej Myšli. „Tento výskum je tiež spojený s budovaním archeoparku. Snažíme sa, aby sme výsledky našej práce dostávali bližšie k verejnosti,“ uviedol Ruttkay.

V Bojnej v okrese Topoľčany už stoja priamo v lese na nálezisku Valy tri zrekonštruované slovanské domy. V roku 2016 archeológovia pokračovali v náznakovej rekonštrukcii rozsiahleho valu, ktorý mal v minulosti takmer dva kilometre. „Val je svojimi rozmermi naozaj jedinečný. Vystavali sme osem metrový úsek tak, ako táto zložitá a technicky náročná konštrukcia naozaj vyzerala,“ povedal zástupca riaditeľa Archeologického ústavu v Nitre Karol Pieta. Z čelnej strany valu bola kamenná hradba a v jej vnútri boli drevené komory, ktoré slúžili na uskladňovanie zásob. Archeológovia zároveň pripravujú rekonštrukciu obrovskej slovanskej brány, ktorá nemá obdobu v celom stredoeurópskom priestore. Po rekonštrukcii bude vyzerať tak, ako ju naši slovanskí predkovia v 9. storočí postavili. Mala by byť zhruba 12 metrov vysoká a osem metrov široká. Pozostávať bude zo vstupu s vežovou nadstavbou a priľahlých hradieb. Výstavbu archeoskanzenu pripravuje aj obec Bojná v blízkosti Ranča pod Babicou, peniaze naň chce získať z eurofondov.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Nitre bude Klenotnica s najvzácnejšími nálezmi zo Slovenska

V bývalých kasárňach pod Zoborom v Nitre má vzniknúť Klenotnica s najvýznamnejšími archeologickými nálezmi z celého Slovenska. Verejnosť v nej bude môcť po prvý raz vidieť cenné nálezy, ktoré boli doteraz schované v trezoroch. Budú medzi nimi predmety z drahých kovov, plastiky či vzácny originál Moravianskej Venuše z mamutoviny, ktorej vek sa odhaduje asi na 22 800 rokov. „Prezentácia bude zabezpečená proti krádeži aj proti poškodeniu nálezov,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Klenotnica bude súčasťou múzea, ktoré chce Archeologický ústav otvoriť v jednej zo svojich budov v areáli kasární v roku 2013, teda pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie. V múzeu bude stála expozícia venovaná obdobiu Veľkej Moravy.

Archeológovia by chceli v Nitre vytvoriť archeoskanzen

O priestory v bývalých kasárňach pod Zoborom v Nitre prejavilo záujem niekoľko uchádzačov. Mesto síce zatiaľ žiadnu súťaž na ich obsadenie nevypísalo, už teraz sa však o ne uchádza hneď niekoľko subjektov. Divadlo Andreja Bagara by tu chcelo skladovať svoje kulisy, Univerzita Konštantína Filozofa sem chce presťahovať rektorát a Filozofickú fakultu. Ďalší by tu chceli umiestniť záchranárskych psov, automobilové veterány, letecké múzeum či Vínnu galériu. “Žiadosti budeme rešpektovať, pokiaľ to len trošku bude zapadať do scenára, ktorý sa pripravuje,” uviedol primátor Jozef Dvonč.

V Nitre možno vidieť výsledky 70-ročnej práce archeológov

Výstavu, ktorá prezentuje výsledky 70-ročnej práce slovenských archeológov, otvorili v piatok 3. júla 2009 v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Zastúpené sú všetky najdôležitejšie lokality, ktoré skúmal Archeologický ústav (AÚ) SAV v Nitre počas 70 rokov svojej existencie. “Návštevníci môžu vidieť nielen nálezy z posledných rokov, ale aj staršie významné predmety, ktoré doteraz neboli ukázané.. Prvýkrát sú tu napríklad súborne vystavené zlaté šperky z doby bronzovej z Barce, Spišského Štvrtku a Nižnej Myšle,“ povedal pre agentúru SITA zástupca riaditeľa AÚ SAV Karol Pieta.