Najvzácnejšie miesta sveta

Človek je zvláštny tvor. Okrem toho, že vie vymyslieť stále ničivejšie zbrane, vie vymyslieť a postaviť aj fascinujúce veci. Tie potom tými zbraňami ničí. Ak nás pozoruje nejaký mimozemšťan, musí byť z toho riadne zdesený. A čudujem sa, že nás ešte nedali do nejakej klietky. Kniha Poklady sveta ukazuje tú lepšiu stránku civilizácie. Roku 1972 začala Organizácia spojených národov pre vedu vzdelanie a kultúru (UNESCO) svetovú kampaň za zachovanie kultúrneho dedičstva na Zemi. Jej chartu odvtedy podpísalo viac ako 200 členských štátov. Súčasťou ochrany je aj vytváranie oblastí zaradených do tzv. Svetového dedičstva UNESCO. Od roku 1978 boli do tohto zoznamu zaradené kultúrne pamiatky ale aj zaujímavé prírodné objekty či archeologické náleziská vo vyše 600 oblastiach. A každý rok pribúdajú nové, pričom nechýbajú ani miesta zo Slovenska. Nová séria vydavateľstva Ikar nazvaná Svetové dedičstvo – Poklady sveta by mala v piatich zväzkoch postupne predstaviť jednotlivé pamiatky. Sú to výpravné knihy, ktoré mapujú naozaj historicky a kultúrne cenné miesta. Séria bude sledovať jednotlivé miesta tak, ako sú zoradené v katalógu UNESCO. Každému miestu je venovaná dvojstrana so základnou „vizitkou“ zemepisno-kultúrneho zaradenia a krátkou esejou, akýmsi zdôvodnením, prečo je tá-ktorá pamiatka taká zaujímavá a zaradená medzi skvosty civilizácie na Zemi. Keďže ide o popularizačnú obrázkovú sériu autori sa zamerali v prvom rade na základné informácie a popisné fotografie, ktoré však majú dokumentárny charakter. Dúfajme, že tieto poklady sveta nebudeme poznať len z fotografií…
Martin Kasarda


Zdroj: www.markiza.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Poklady sveta 1 – 6

Poklady sveta 1 – Kultúrne pamiatky a prírodné krásy na zozname UNESCO
Hoci človek významne zasiahol do života našej planéty, ešte vždy sú na nej miesta, kde sa dá sledovať, ako sa menila po milióny rokov. Takéto zmeny možno objaviť napríklad v kanadskom Parku dinosaurov alebo na Galapágoch, kde žijú fosílne druhy živočíchov, obrovské korytnačky. Ale človek ukázal, že vie byť starostlivý a ohľaduplný k prírode. A tak ešte i dnes putujú obrovské stáda zvierat v tanzánijskom Národnom parku Serengeti alebo nad ekvádorskymi vrchmi v parku Sangay majestátne krúži kondor golierikatý.

Lokality UNESCO na Slovensku – Vlkolínec

Osada Vlkolínec predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí, s nenarušenou zástavbou zrubových domov uprostred krajinárskeho zázemia tvoreného úzkymi pásikmi polí a pasienkov, zo severu chránená masívom Sidorovo. Uprostred tradičnej zástavby sa v centre obce zachovala zvonica z roku 1770, studňa, kaplnka Panny Márie z roku 1875 a škola.

Vzniká zoznam nášho nehmotného dedičstva

Zvýšiť vedomosti verejnosti o našom nehmotnom kultúrnom dedičstve ale aj prispieť k propagácii jeho nositeľov je časť z cieľov pripravovaného Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Návrhy na zápis do zoznamu prijíma Ministerstvo kultúry SR do 20. júna 2010. Zoznam má okrem iného aj zaznamenať, ohodnotiť a sprístupniť významné prvky súvisiace s nehmotným kultúrnym dedičstvom Slovenska. Patria medzi ne napríklad ústne tradície, interpretačné umenie, spoločenské praktiky, či tradičné remeslá. V neposlednom rade má byť jednou z úloh zoznamu i podpora nositeľov tradícií v ich snahách o zachovanie nehmotného kultúrneho dedičstva.