Na Slovensko prichádza výstava Picassa

Picasso pri práci (hermitage.nl)

Na Slovensko prichádza jedinečná výstava grafických prác svetoznámeho maliara a majstra kubizmu Pabla Picassa. Výstavu Pablo Picasso: Láska a smrť. La Suite Vollard sprístupní Galéria mesta Bratislavy verejnosti v svojom sídle v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí 11 od piatka 9. septembra 2011 ako jednu z hlavných udalostí osláv 50. výročia svojho vzniku. Ako ďalej agentúru SITA informovala Denisa Zlatá z PR galérie, medzinárodný výstavný projekt prináša do Bratislavy stovku grafických listov z obdobia rokov 1930 – 1937.

Okrem série grafík zaradil kurátor výstavy Fernando Castro Borrego do výberu Picassových diel aj unikátnu štúdiu k jeho najznámejšiemu obrazu Guernica. Na medených leptoch série Suite Vollard zobrazil Pablo Picasso koncepciu života v predsmrtnej agónii. Cez konflikt protikladov v nich umelec vysvetľuje povahu vecí. Kolekcia nazvaná podľa slávneho francúzskeho chodníka Ambroisa Vollarda obsahuje 97 medených platní a tri portréty tohto obchodníka, objednávateľa diela. Jadrom Suite Vollard je zobrazenie nahého ženského tela, ktoré stelesňuje umelcovu predstavu o dokonalej kráse v jej rozkvete. “Chcem zachytiť mäso a krv, ich pohyb v čase. Snažím sa zdôrazniť mučivú úzkosť mäsa, ktoré aj v okamihu svojho triumfu vo forme krásy sa hrozí znamení, ktoré sú predzvesťou zmien v čase,” tvrdil o svojich ženských aktoch ležiacich na diváne Picasso.

Španielsky maliar baskického pôvodu Pablo Picasso sa narodil 25. októbra 1881. Jeho avantgardné a fantáziou naplnené diela zásadne zmenili do tej doby užívané pravidlá umeleckej tvorby. Podieľal sa na vzniku kubizmu, umeleckého smeru, ktorý z trosiek rozbitej formy vytváral nový druh. Medzi jeho najznámejšie diela patria Avignonské slečny (1907) či Guernica (1937).

Výnimočná výstava Pablo Picasso: Láska a smrť. La Suite Vollard sa koná v spolupráci s prestížnym Múzeom kráľovnej Sofie v Madride, jednou z najväčších galérií súčasného umenia na svete, so Španielskym veľvyslanectvom v SR a so Spain Art. Záštitu nad ňou prevzal prezident SR Ivan Gašparovič. Záujemcovia ju môžu vidieť v Galérii mesta Bratislavy do 13. novembra, denne okrem pondelka od 11:00 do 18:00. Viac informácií je dostupných na internetovej adrese – http://gmb.bratislava.sk/sk/exhibition/detail/laska-a-smrt.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.