Pablo Picasso – Maliar

Obnova.sk Fotografia

Pablo Picasso bol jeden z najväčších a najvýraznejších maliarov. Narodil sa 25. októbra 1881 v Malage. Prvé roky života prežil v Barcelone, neskôr sa presťahoval do Paríža, kde namaľoval väčšinu svojich obrazov. Okrem maľovania obrazov sa venoval aj grafike, sochárstvu a keramike. Zomrel v r. 1973.
Kubizmus, postimpresionizmus a iné štýly. Výrazne sa prejavoval vo svojich farebných obdobiach (ružové a modré obdobie).

Obnova.sk Fotografia

Medzi jeho najznámejšie obrazy patria Guernica, Slečny z Avignonu, Harlekýnova rodina, Zátišie s gitarou, Tri ženy pri prameni, Dvaja bratia, Bozk, Bežiace ženy na pláži.

Obnova.sk Fotografia

Zaujímavosť: Picasso ako činorodý umelec má svoje obrazy v mnohých múzeách sveta i v mnohých súkromných zbierkach. V Paríži sa nachádza Picassove múzeum s nádhernou zbierkou, ktoré bolo otvorené v r. 1986. Krajina pôvodu: Španielsko

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Claude Monet – Maliar

Claude Monet (1840 – 1926) bol jeden z hlavných predstaviteľov impresionizmu.. Narodil sa v Paríži, detstvo prežil v Normandii a neskôr sa usadil v Giverny. Po celý život miluje prírodu. Kvetiny sú súčasťou jeho života i tvorby.

Édouard Manet – Maliar

Édouard Manet (1832 – 1883) patril ku klasickým maliarom. Jeho obrazy sú známe svojou snahou o pravdivé zobrazenie videného. Narodil sa v Paríži, zhodou okolnosti oproti Vysokej škole krásnych umení. V mladosti sa chcel stať námorníkom, rád pozoroval more. To sa odzrkadlilo aj v jeho tvorbe pri vnímaní premenlivosti farieb a svetla. Po celý život rád cestoval a navštevoval múzeá. Kvôli chorobe opustil olejové farby a venoval sa pastelu.

Auguste Renoir – Maliar

Auguste Renoir (1841 – 1919) patril ku zakladateľom impresionizmu. Jeho obrazy vynikajú využitím svetla. Narodil sa v Limoges, mladosť strávil v Paríži. Hoci pochádzal z nemajetnej rodiny, jeho rodičia ho s láskou podporovali v rozvoji jeho výtvarného nadania. Renoir patril k maliarom, ktorí sa dočkali slávy ešte počas svojho života. Mal bohatú klientelu, ktorá si jeho obrazy objednávala vďaka úspešnej výstave v Paríži, kde predstavil obraz zobrazujúci pani Charpentierovú s deťmi. Veľa cestoval a po celý život neúnavne maľoval.

Peter Paul Rubens – maliar

28. 6. 1577 – narodil sa flámsky barokový maliar Peter Paul Rubens. V r. 1600-08 pôsobil v Taliansku, od r. 1608 v Antverpách, v r. 1622-28 v Paríži. Od r. 1628 bol diplomatom v Anglicku, Holandsku a v Španielsku.

Odpovede

 1. Re: Pablo Picasso – Maliar
  Milá “maja”, iste uznáš, že ak okrajovo sa v tomto špecifickom fóre Obnova ocitne aj zmienka o nejakej osobnosti z oblasti umenia (mohlo by ísť aj o vážnu hudbu, lebo napr. J.S. Bach má k historickej architektúre blízko), tak nie je namieste encyklopedické vykreslenie autora a jeho diela. Kde hľadať podrobnosti o P.Picassovi, to by snáď nemal byť problém. Nuž nezazlievaj nám, staromilom, že tu nemáme podrobnosti o modernom maliarstve. Dopicassa! :wink:

 2. Re: Pablo Picasso – Maliar
  Picassov elektrikár údajne vlastní 271 diel tohto umelca
  Sedemdesiatjedenročný Pierre Le Guennec tvrdí, že diela s približnou hodnotou 60 miliónov eur mu daroval sám Picasso. Maliarov syn sa chce o ich vlastníctvo súdiť.

  BRATISLAVA 29. novembra (SITA) – Bývalý elektrikár Pierre Le Guennec, ktorý pracoval pre Pabla Picassa posledné tri roky pre jeho smrťou v roku 1973, tvrdí, že vlastní 271 diel tohto španielskeho umelca. Sú medzi nimi litografie, kubistické maľby, zápisníky a akvarel pochádzajúce z rokov 1900 až 1932, ktorých celkovú hodnotu odhadujú na približne 60 miliónov eur. Sedemdesiatjedenročný Le Guennec tvrdí, že diela od Picassa dostal ako dar. Picassov syn a správca jeho dedičstva Claude Picasso si však myslí, že jeho otec by nikdy nedaroval jednej osobe také veľké množstvo diel. Rozhodol sa preto podať žalobu za nezákonné ukrývanie kradnutých diel a to aj napriek faktu, že ho Le Guennec sám o týchto dielach informoval. Polícia následne uskutočnila prehliadku Le Guennecovho domu na Azúrovom pobreží, diela skonfiškovala a bývalého elektrikára vypočula. O určení právoplatného majiteľa diel preto bude musieť rozhodnúť súd.

  Informácie pochádzajú z webovej stránky bbc.co.uk.

 3. Re: Pablo Picasso – Maliar
  Picassov elektrikár tvrdí, že má právo na ďalšie diela
  Pierre Le Guennec a jeho manželka Daniele tvrdia, že sú jednými z dedičov Picassovho šoféra, ktorému maliar tiež venoval viacero prác.

  BRATISLAVA 8. decembra (SITA/AFP) – Bývalý elektrikár Pabla Picassa, ktorému podľa jeho slov maliar venoval 271 svojich prác, tvrdí, že je spolu so svojou ženou dedičom ďalších malieb známeho umelca. Pierre Le Guennec a jeho manželka Daniele sú vzdialenými príbuznými Picassovho šoféra, ktorému maliar tiež venoval viacero prác. Maurice Bresnu zomrel v roku 1991 a maľby zdedila jeho žena, ktorá zomrela v roku 2009. Diela mali vo štvrtok vydražiť na aukcii v Paríži, v utorok však oznámili, že sa dražba odkladá.

  Pre agentúru AFP sa Daniele Le Guennec vyjadrila, že so svojím manželom bola medzi šiestimi dedičmi kolekcie, o ktorej sa zmieňoval Bresnuov závet. “Nič sme o tom nevedeli, pretože sme s Bresnuovcami nemali žiadne kontakty, nevideli sme ich už dlhú dobu,” povedala a priznala, že to vyšlo najavo v nanajvýš nevhodný čas. O prácach, ktoré majú vydražiť, nie sú známe bližšie informácie, najkrajším obrazom by však mal byť portrét nahej ženy z roku 1972, ktorého cena sa odhaduje na 60 až 80-tisíc eur.

Comments are closed.