Osud obrazu i múzy Pabla Picassa

Obrázok k článku

V londýnskom aukčnom dome Sotheby’s vydražili v utorok za 25,2 milióna libier (v prepočte približne 29,7 milióna eur) obraz španielskeho maliara Pabla Picassa s názvom La Lecture. Dielo z roku 1932, ktoré je portrétom umelcovej múzy Marie-Thérese Walter, získal nemenovaný záujemca prostredníctvom telefónu po šiestich minútach draženia. Organizátori aukcie predpokladali, že obraz sa predá v rozmedzí 12 až 18 miliónov libier (približne 14,1 až 21,2 milióna eur).

Picasso sa zoznámil s Walter v Paríži v roku 1927, keď mal 45 rokov. Ona mala pritom v tom čase iba 17 rokov. Slávny maliar ju oslovil, keď vystúpila z električky, pričom jej povedal: “Som Picasso. Ty a ja spolu dokážeme veľké veci.” Walter sa neskôr priznala, že v čase ich zoznámenia vôbec netušila, o koho ide. Ich vzťah bol dlhé roky utajovaný, jednak pre vek Walter a taktiež z dôvodu, že Picasso bol ženatý s Oľgou Chochlovou. Tá sa neskôr o ich vzťahu dozvedela a Picassa následne opustila. Walter, ktorá maliarovi porodila dcéru Mayu, inšpirovala Picassa k viacerým dielam vrátane Le Reve alebo Nu au Plateau de Sculpteur.

Informáciu zverejnila webová stránka bbc.co.uk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Žena spadla na obraz od Pabla Picassa a poškodila ho

Obraz Herec od Pabla Picassa sa poškodil po tom, čo naň spadla istá žena. Návštevníčka Metropolitného múzea umenia, ktorá bola na prehliadke v rámci kurzov pre dospelých, stratila rovnováhu a spadla na obraz tak, že roztrhla plátno v pravom dolnom rohu v dĺžke zhruba 15 centimetrov. Hneď po nehode preniesli dielo do konzervačného laboratória múzea. Žena sa pri páde nezranila, informoval denník The New York Times na svojej webovej stránke.

Múzeum Pabla Picassa zatvorili na dva roky

Múzeum Pabla Picassa v Paríži zatvorili od pondeloka 24. augusta 2009 na viac ako dva roky. Dôvodom je modernizácia jednej z najväčších svetových galérií venovaných španielskemu maliarovi. Obnovovacie práce by mali stáť 30 miliónov eur. V predvečer zatvorenia využilo šancu pozrieť si obrazy zdarma viac ako 5 800 ľudí.