Žilinský kraj získal peniaze na financovanie projektov v oblasti kultúrneho a prírodného dedičstva

Obrázok k článku

V  Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline spojazdnia úzkorozchodnú lesnú železnicu. Doteraz mohli návštevníci vidieť len statickú expozíciu koľajových vozidiel a historických drevených stavieb.

 

„Lesná železnička ponúkne úplne nový zážitok prepájajúci obe tieto expozície. Počítame tiež s úpravou dvoch nástupíšť a počas cesty, ktorá bude pripomínať skutočnú lesnú železnicu, prejdú cestujúci po originálnom oceľovom moste,“ informovala médiá riaditeľka odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja Miroslava Ševčíková-Šumská. Samosprávny kraj získal z eurofondov dotáciu viac ako 360-tisíc eur na obnovu unikátnej Považskej úzkorozchodnej lesnej železnice.

 

V rámci slovensko-poľskej spolupráce získalo finančnú podporu i Oravské múzeum v Dolnom Kubíne. Na nádvorí Oravského hradu vznikne rekonštrukciou historickej budovy fary z 18. storočia multimediálne prírodovedné múzeum. Ako ďalej vysvetlila riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková, múzeum turistom priblíži nevšednú časť prírody, ktorou sú rašeliniská, s cieľom zabezpečiť ochranu, ale tiež prezentáciu a sprístupnenie tohto unikátneho prírodného dedičstva. „Expozície budú interaktívne a audiovizuálne, takže zaujmú aj mladších návštevníkov. Vytvoríme napríklad originálnu mapu rašelinísk, veľký model zákonom chránenej rosičky a pripravené budú i mikroskopy určené na rôzne experimenty,“ doplnila Jagnešáková. Na tento projekt pôjde takmer 780 tisíc eur.

 

Ďalší milión eur schválili župe i na pokračujúcu obnovu stredovekého Budatínskeho hradu. „O investíciu na rekonštrukciu hospodárskej budovy sme sa snažili už v minulosti, no neuspeli sme. Teraz sa nám to podarilo a čaká nás nová etapa obnovy,“ priblížila Ševčíková-Šumská. Podľa jej slov Považské múzeum rozšíri v historických priestoroch expozíciu drotárskeho remesla v jeho pôvodných i umeleckých prejavoch.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.