Žilinský kraj získal peniaze na financovanie projektov v oblasti kultúrneho a prírodného dedičstva

Obrázok k článku

V  Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline spojazdnia úzkorozchodnú lesnú železnicu. Doteraz mohli návštevníci vidieť len statickú expozíciu koľajových vozidiel a historických drevených stavieb.

 

„Lesná železnička ponúkne úplne nový zážitok prepájajúci obe tieto expozície. Počítame tiež s úpravou dvoch nástupíšť a počas cesty, ktorá bude pripomínať skutočnú lesnú železnicu, prejdú cestujúci po originálnom oceľovom moste,“ informovala médiá riaditeľka odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja Miroslava Ševčíková-Šumská. Samosprávny kraj získal z eurofondov dotáciu viac ako 360-tisíc eur na obnovu unikátnej Považskej úzkorozchodnej lesnej železnice.

 

V rámci slovensko-poľskej spolupráce získalo finančnú podporu i Oravské múzeum v Dolnom Kubíne. Na nádvorí Oravského hradu vznikne rekonštrukciou historickej budovy fary z 18. storočia multimediálne prírodovedné múzeum. Ako ďalej vysvetlila riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková, múzeum turistom priblíži nevšednú časť prírody, ktorou sú rašeliniská, s cieľom zabezpečiť ochranu, ale tiež prezentáciu a sprístupnenie tohto unikátneho prírodného dedičstva. „Expozície budú interaktívne a audiovizuálne, takže zaujmú aj mladších návštevníkov. Vytvoríme napríklad originálnu mapu rašelinísk, veľký model zákonom chránenej rosičky a pripravené budú i mikroskopy určené na rôzne experimenty,“ doplnila Jagnešáková. Na tento projekt pôjde takmer 780 tisíc eur.

 

Ďalší milión eur schválili župe i na pokračujúcu obnovu stredovekého Budatínskeho hradu. „O investíciu na rekonštrukciu hospodárskej budovy sme sa snažili už v minulosti, no neuspeli sme. Teraz sa nám to podarilo a čaká nás nová etapa obnovy,“ priblížila Ševčíková-Šumská. Podľa jej slov Považské múzeum rozšíri v historických priestoroch expozíciu drotárskeho remesla v jeho pôvodných i umeleckých prejavoch.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Najobľúbenejším podujatím Turzovské slávnosti

Pamiatky či atrakcie Oravského múzea navštívilo za ostatných päť rokov viac ako milión ľudí. Pravidelne najvyhľadávanejším je Oravský hrad, ktorého bránami prešlo vlani 173 tisíc návštevníkov. Najobľúbenejším podujatím na hrade sú už tradične Turzovské slávnosti, Rozprávkový svet a nočné prehliadky, expozičnou novinkou hradu je etnografická výstava Oravské zemianstvo. Oravskú lesnú železnicu, ktorá premáva ešte iba dve sezóny, minulý rok vyskúšalo 16 tisíc turistov. Vďaka svojpomocne pripravenému pluhu spustili od decembra aj skúšobnú zimnú prevádzku. “V tomto roku je našou ambíciou inovovať a kreatívne zhodnocovať všetky podujatia Oravského múzea a pokračovať v nastolených trendoch”, povedala riaditeľka múzea Mária Jagnešáková. V prípade schválenia projektu chce múzeum za pomoci eurofondov renovovať Thurzové podkrovie Oravského hradu, celkové náklady odhadujú na zhruba 622 tisíc eur.