Na Oravskom hrade opravia podkrovie Turzovho paláca

Obrázok k článku

Podkrovie Turzovho paláca na Oravskom hrade zrekonštruujú za takmer 400-tisíc eur z eurofondov. Opravia za ne krov a podlahy, zreštaurujú omietky, vymenia okná a dlažby, vybudujú nové vikiere a podlahové kúrenie a celé podkrovie zateplia. „Priestory zrekonštruovaného Turzovho podkrovia budú prístupné širokej verejnosti a zo starého miesta vytvoria dôstojný priestor pre zaujímavé expozície a výstavy, ktoré poskytnú nové možnosti pre prezentáciu predmetov z depozitov, v súčasnosti pre návštevníkov nedostupných,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková. Ako dodala, zrekonštruované podkrovie bude hrad využívať aj pre aktivity, pri ktorých budú návštevníci zaujímavou formou spoznávať prácu archeológov, prírodovedcov či etnografov, historické remeslá i tvorbu erbov.

 

Pred dvoma rokmi sa Žilinskému samosprávnemu kraju podarilo z eurofondov postaviť pod Oravským hradom turistické informačné centrum. Nová multifunkčná budova za takmer 535-tisíc eur ponúka návštevníkom okrem turistických informácií i expozíciu dobových predmetov. „Oravský hrad patrí už tradične k najnavštevovanejším hradom na Slovensku. Počas minuloročných letných mesiacov ho navštívilo takmer 95-tisíc turistov, čo je o deväťtisíc viac ako v lete roku 2013.

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Najobľúbenejším podujatím Turzovské slávnosti

Pamiatky či atrakcie Oravského múzea navštívilo za ostatných päť rokov viac ako milión ľudí. Pravidelne najvyhľadávanejším je Oravský hrad, ktorého bránami prešlo vlani 173 tisíc návštevníkov. Najobľúbenejším podujatím na hrade sú už tradične Turzovské slávnosti, Rozprávkový svet a nočné prehliadky, expozičnou novinkou hradu je etnografická výstava Oravské zemianstvo. Oravskú lesnú železnicu, ktorá premáva ešte iba dve sezóny, minulý rok vyskúšalo 16 tisíc turistov. Vďaka svojpomocne pripravenému pluhu spustili od decembra aj skúšobnú zimnú prevádzku. “V tomto roku je našou ambíciou inovovať a kreatívne zhodnocovať všetky podujatia Oravského múzea a pokračovať v nastolených trendoch”, povedala riaditeľka múzea Mária Jagnešáková. V prípade schválenia projektu chce múzeum za pomoci eurofondov renovovať Thurzové podkrovie Oravského hradu, celkové náklady odhadujú na zhruba 622 tisíc eur.