Ministerstvo kultúry uviedlo, že začalo kontrolu stavu významných kultúrnych pamiatok

Obrázok k článku

Odborníci z ministerstva sa stretli s riadiacimi pracovníkmi inštitúcií a vykonali obhliadky objektov. „Cieľom našej prvej pracovnej cesty bola identifikácia problémov a zadefinovanie možností nápravy. Zistiť, aký je skutkový stav priamo na mieste je základom pre ďalšie plány a aktivity ministerstva,“ povedal generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva a štátneho jazyka MK SR Peter Lukáč. Ako doplnil, v Prešove bolo cieľom Slovenské technické múzeum – Múzeum Solivar v Prešove. Podľa Lukáča je solivar významný komplex s veľkým potenciálom. „Po tohtoročnom dokončení rekonštrukcie objektu Varne František, ktorá je súčasťou areálu múzea, pritiahne Solivar určite viac návštevníkov. Pozornosť je preto potrebné venovať aj vhodnej obslužnej infraštruktúre,“ dodal Lukáč. MK SR múzeu ponúklo súčinnosť pri získavaní prostriedkov na vybudovanie parkoviska.

Odborníci rezortu kultúry navštívili aj Štátnu vedeckú knižnicu v Prešove, ktorá požaduje výstavbu novej budovy. „V porovnaní s plánovanými finančnými prostriedkami však aktuálne odhadovaná cena realizácie vzrástla o viac ako 80 percent. Rezort preto odporúča prepracovanie projektu v rámci možností dostupného financovania,” informovalo MK SR. Ďalšou zastávkou ministerstva bolo Národné divadlo Košice a Slovenské technické múzeum v Košiciach, súčasťou ktorého je aj Múzeum letectva v Košiciach. Rezort kultúry by chcel pomôcť pri obnove kupoly planetária a sanácie strechy Múzea letectva. Ako rezort spresnil, podporu od ministerstva majú aj spoločné plány Slovenského technického múzea a Štátnej vedeckej knižnice. V pláne je vystavať nový depozitár, ktorý by využívali obe inštitúcie. Odborníci ďalej navštívili kaštieľ v Betliari a hrad Krásna Hôrka. „Práve tu mimoriadne pociťuje ministerstvo kultúry dlhodobý investičný dlh Slovenska v oblasti obnovy hradov, zámkov a kaštieľov. Zámer sprístupniť čo najskôr dolný a stredný hrad po obnove Krásnej Hôrky si bude vyžadovať ďalšie kapitálové zdroje ministerstva,“ skonštatovala ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Poslednou zastávkou ministerstva kultúry bola Gotická cesta na Gemeri, kde sa nachádza ešte niekoľko objektov mimoriadneho historického významu. Odborníci z rezortu kultúry navštívili národnú kultúrnu pamiatku, ktorou je Evanjelický kostol v Štítniku a tiež Evanjelický kostol v Koceľovciach. „Kultúrno-turistická trasa Gotická cesta Gemer má obrovský význam nielen pre slovenskú kultúru, ale aj turizmus. Rezort kultúry tu vidí prienik pre spoluprácu s novovzniknutým ministerstvom cestovného ruchu,“ uviedla Šimkovičová. Ministerstvo kultúry avizovalo, že bude pokračovať v kontrolách národných kultúrnych pamiatok a vzácnych objektov historického kultúrneho dedičstva aj v ďalších regiónoch Slovenska.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Najviac pamiatok v hladových dolinách

Ministerstvo kultúry vyčlenilo z programu Pro Slovakia 25 miliónov korún. Určené sú na obnovu asi desaťtisíc národných kultúrnych pamiatok v neštátnom vlastníctve. Tieto financie však nestačia. „Pripravujeme program na podporu a obnovu národných kultúrnych pamiatok pod názvom Obnovme si svoj dom.”

Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum je najväčšou múzejnou inštitúciou v Slovenskej republike. Pôsobí viac ako sto rokov. Má vo svojom zbierkovom fonde viac ako 3,5 mil. zbierkových predmetov zo všetkých vedných odborov. Spravuje aj niekoľko desiatok objektov, mnohé sú zapísané v Registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Múzeum taktiež spravuje dve múzea ľudovej architektúry v prírode, päť hradov, ktoré patria k najnavštevovanejším na Slovensku. Spišský hrad je súčasťou pamiatkovej rezervácie na Spiši, zapísanej do Registra svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Rezort kultúry už nedáva granty, ale dotácie

Ministerstvo kultúry SR už neposkytuje granty, ale dotácie. Dôvodom je zmena zákona. Ministerstvo to pripomína v súvislosti s tým, že na svojej webstránke http://www.culture.gov.sk zverejnilo výzvy na predkladanie projektov žiadajúcich o podporu. Záujemcovia ich tu nájdu pod titulkom Dotácie 2011. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva kultúry Eva Chudinová, na tento rok vyčlenili 16 891 200 eur na podporu projektov v deviatich základných programoch.

Odpovede