Mauzóleum v Rakove súťaží o záchranu

Obrázok k článku od zora.

Verejnosť môže už po jedenásty raz rozhodnúť o záchrane historickej pamiatky v online hlasovaní

Jediná verejná hlasovacia iniciatíva venovaná záchrane kultúrnych pamiatok na Slovenku pokračuje aj počas tohtoročnej jari. Tí, ktorým záleží na budúcnosti historického dedičstva v našej krajine, môžu už po jedenásty raz preukázať svoj záujem o niektorý z deviatich historických objektov a umeleckých artefaktov. Tohtoročnú zostavu vzácnych pamiatok zo všetkých kútov Slovenska vybrala nezávislá komisia odborníkov na základe verejných nominácií. Pamiatka, ktorej plán rekonštrukcie alebo reštaurovania osloví čo najviac ľudí, získa od Nadácie VÚB na svoju záchranu grant až do výšky 50-tisíc eur. Už tradičné hlasovanie v rámci programu Poklady Slovenska prebieha na stránke www.nadaciavub.sk/poklady do 31. mája.

 

Dlhodobým cieľom Nadácie VÚB je nielen grantová podpora pre obnovu konkrétnej pamiatky, ale aj zvyšovanie povedomia o bohatom kultúrnom dedičstve našej krajiny a najmä poukazovanie na neutešený stav, v akom sa množstvo historických objektov a diel nachádza. Práve nedostatok zdrojov na obnovu pamiatok, ktorý sa podpisuje na ich chátraní, sa môže počas najbližších rokov prejaviť v dôsledku aktuálnej celospoločenskej situácie ešte intenzívnejšie. „Preto nepoľavujeme ani v našom dlhodobom úsilí prispievať k záchrane historických diel našich predkov. Každému z nás teraz niečo chýba. Ochota pomáhať nám však chýbať nemôže. Záleží nám na tom, aby z pamiatok nezostali iba spomienky. A všetkých, ktorí to cítia rovnako, pozývame, aby sa k nám pripojili a dali tejto iniciatíve svoj hlas,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch.

 

Pamiatky, za ktoré môžete hlasovať
O grantový príspevok na obnovu či reštaurovanie od Nadácie VÚB sa aktuálne „uchádzajú“ tieto pamiatky výnimočnej umelecko-historickej hodnoty:

• súbor neskorobarokových obrazov Antona Schmidta v kostole Sedembolestnej P. Márie v obci Brhlovce (okres Levice),
• obraz Sedembolestnej Matky Božej na Kalvárii v Modrom Kameni v okrese Veľký Krtíš,
• fresky v stredovekom kostole sv. Žofie v obci Dúbravica pri Banskej Bystrici,
• empírové stropy na zámku v Hlohovci,
• gotický portál farského kostola sv. Michala archanjela v Hlohovci,
• novogotické mauzóleum rodiny Rakovských v obci Rakovo v martinskom okrese,
• barbakan stredovekých mestských hradieb v Kežmarku,
• socha Šípkovej Ruženky v rozáriu kaštieľa v Dolnej Krupej pri Trnave,
• rokoková spovednica v Kostole sv. Trojice v Brezovej pod Bradlom.

 

Pomôcť ochrániť vybranú pamiatku pred nemilosrdným zubom času môže každý, kto sa za ňu postaví do 31. mája v hlasovaní prostredníctvom stránky www.nadaciavub.sk/poklady, kde nájdu záujemcovia aj bližší popis histórie a súčasného stavu jednotlivých diel. Historický objekt či dielo, v ktorého obnove uvidí verejnosť najväčší význam, získa na svoj prerod sumu až do výšky 50-tisíc eur.

Obrázok k článku od zora.

Nadácia VÚB pomohla v minulosti prostredníctvom hlasovacej súťaže Poklady Slovenska vrátiť stratenú krásu a obnoviť napríklad vitráže v Spišskej Kapitule, fresky v stredovekom kostolíku v obci Čerín, renesančnú zvonicu v podtatranskej obci Vrbov, dielo Majstra Pavla z Levoče, Leopoldovu bránu v Komárne, barokový organ v Španej Doline či historicky významný objekt Bajčiovskej veže v Oravskej Porube.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede