Martina Minaríková

/ 1968 / sa narodila v Bratislave. VŠUP vyštudovala v ateliéry Kov, šperk, medaile a glyptika. V roku 1992 sa zúčastnila výtvarnej súťaže na Fachhochschule v Kiele / Nemecko/. Vo svojej tvorbe sa zameriava na veľmi ojedinelé formy šperku. Už od polovice 90.rokov pravidelne vystavuje na výstavách českého a slovenského šperku, ale i na viacero šperkárskych výstavách medzinárodného charakteru.
Martina Minarikova pre svoje ojedinelé šperky čerpá inšpiráciu z viacero vedných oblastiach. Z jednej strany je to záujem o ľudské telo, čiže mikrokozmos a na strane druhej je to vesmír ako makrokozmos. Jedinečné formy šperkov vytvorených zo striebra, drahokamu,skla a dreva sú podložené dôkladnými znalosťami z oblasti biológie,astronómie a filozófie,ale nezabúdajú ani na svoju estetickú funkciu.
Výstavu dotvárajú i fotografir biologických materiálov ako i fotografie astronomické.
Výstavu si môžu návštevníci pozrieť v budove Východoslovenského múzea do 19.11.2003

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Stredoslovenské múzeum vo víre striebra a farieb

BANSKÁ BYSTRICA 25. júla (SITA) – Vo víre striebra a farieb je názov výstavy strieborných šperkov Marty Filovej a kresieb a malieb Viery Čapkovej, ktorú dnes otvorili v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici. Podľa jeho riaditeľa Ivana Šoku ide o symbiózu krehkej, jemnej krásy – drotárskeho umenia inšpirovaného ľudovými motívmi a pastelov a akvarelov postáv, ženských aktov a prírodných scenérií.
Na výstave M. Filová prezentuje 74 kolekcií šperkov, zväčša pozostávajúcich z náhrdelníka a náušníc, sčasti tiež obsahujúcich náramky a brošne. Inšpirácie berie autorka vo výšivke rodnej obce Malženice pri Trnave, čerpá ich zo života, prírody a mytológie, spracúva ich tzv. severozápadnou drotárskou technikou a dopĺňa drahými kameňmi – opálom, ametystom, perlami a jantárom. Vznikajú tak šperky ako Rašenie jari, Lúka, Magnólia, Afrodita či Jablko poznania.
V. Čapková sa inšpiruje tiež prírodou, mytológiou, sú tu ale aj túžby a sny. Pôvodná reštaurátorská profesia a pobyty v Španielsku sa odzrkadľujú vo farebnosti, zmyslu pre detail a expresívnosti, ktoré spolu vytvárajú pocit nežnosti a pokoja.

M. Filová a V. Čapková

M.Filová sa narodila 7. augusta 1945 v Malženiciach, absolvovala VŠDS v Žiline a pracovala ako učiteľka na SOU chemickom v Žiline. Drotárskej tvorbe sa venuje šesť rokov, v minulom roku bola navrhnutá na Ženu roka.

Papierové umenie v Galérii X

Objekty a šperky netradične vyrobené z papiera predstavuje do 22. júna 2010 bratislavská Galéria X. Papier je na výstave Inšpirácia papierom/ Objekt a šperk zdrojom diel od 18 umelcov. Popri domácich autoroch sú to mnohí renomovaní zahraniční umelci z Belgicka, Holandska, Rakúska, Nemecka a Švajčiarska. Okrem nástenných a priestorových objektov a šperkov sú vystavené aj úžitkové predmety ako dámske kabelky, tašky a puzdrá.

V Pezinku dnes otvoria výstavu keramiky

BRATISLAVA 13. februára (SITA) – Výstavu Z ateliéru keramiky VŠVU dnes otvoria v priestoroch Malokarpatského múzea v Pezinku. Komorná výstava je výberom prác študentov a absolventov ateliéru keramiky Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorý vedie od roku 1997 Ivica Vidrová.