Daniel Brunovský – Maliarove expresívne sny na pomedzí bdenia a spánku

Kto by si nepamätal na „Srdce z ostnatého drôtu“ z novembra 1989? Pätnásť rokov po páde železnej opony vystavuje jeho autor Daniel Brunovský svoje najnovšie diela v Galérii NOVA na Baštovej 2 v Bratislave, ktorá už tradične prináša to najlepšie z tvorby súčasných slovenských výtvarných umelcov. Pôvodne maliar a dnes i známy tvorca autorských šperkov a nábytkový dizajnér Daniel Brunovský zaujal už v druhej polovici osemdesiatych rokov, keď začal vo svojej tvorbe uplatňovať princípy talianskej transavantgardy. Svoje skúsenosti zo študijného pobytu na Accademia de Belle Arti v Ríme pretransformoval do expresívneho štýlu i netradičného vzťahu k tradíciám.

Témy a motívy jeho diel sú jednoduché: človek v prírode, človek a hviezdy a mesiac, človek v rajských záhradách s južanskou vegetáciou, človek vo vyľudnených mestách. Obrazy pôsobia ako sny prichádzajúce na rozhraní bdenia a spánku. Dojem neskutočnosti podčiarkuje aj naivizujúca štylizácia figúr a vegetácie. Brunovského expresívny výtvarný jazyk má charakter parodického i ironizujúceho komentára minulých i súčasných príbehov s odkazom na známe ikonografické atribúty.

Daniel Brunovský sa narodil sa roku 1960 v Bratislave. V rokoch 1978-85 študoval na VŠVU v Bratislave. Venuje sa maľbe, šperku a nábytkovému dizajnu. Expozícia v Galérii NOVA predstaví najnovšiu maliarsku tvorbu Daniela Brunovského a premiéru bude mať i jeho nová sochárska tvorba.

Výstava potrvá od 08. novembra do 05. decembra 2004.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na pomedzí maľby a grafiky

Druhú polovicu kultúrneho leta otvorí Galéria NOVA na Baštovej 2 v Bratislave výstavou obrazov Vojtecha Kolenčíka, ktorá potrvá od 2. augusta do 5. septembra 2004. Vojtech Kolenčík patrí k tým absolventom grafickej špeciálky Albína Brunovského, ktorých tvorba priniesla v priebehu osemdesiatych rokov minulého storočia nové výtvarné myslenie v grafike. Známe sú najmä jeho zadrôtované, akoby umlčané tváre i figúry, ktoré v dobe svojho vzniku jednoznačne vypovedali o obmedzovaní slobody tvorby i myslenia. Jeho diela boli preto v období socialistického realizmu „ideologicky“ odmietané.

Ivan Pavle – Umenie je súčasťou nášho života.

Mrazivé decembrové prechádzky bratislavským Starým Mestom si môžete prežiariť aj výtvarným zážitkom. Galéria NOVA na Baštovej ulici, ktorá už tradične prináša to najlepšie z tvorby súčasných slovenských výtvarných umelcov, tentoraz pozýva na výstavu najnovších malieb Ivana Pavleho.

Trizma pretavuje odkazy minulosti do skla.

Do tohtoročného programu bratislavského kultúrneho leta je v rámci výstavného projektu „Socha a objekt IX.“ zaradená aj výstava sochára Rastislava Trizmu, ktorá je od 24. júna sprístupnená v Galérii NOVA na Baštovej 2 v Bratislave. Výstava je predajná a potrvá do 1. augusta 2004.
R. Trizma sa ako všestranný výtvarník venuje sochárstvu, maľbe, grafike aj interiérovému dizajnu. Ako sochár je známy najmä svojimi bronzovými a drevenými plastikami. Aktuálna výstava v Galérii NOVA prezentuje umelcove najnovšie práce a je tak trochu prekvapením, pretože jej ťažiskom sú sklenené objekty.

Nekonformné kontrasty Svätopluka Mikytu.

Tvorba mladého slovenského umelca v Galérii NOVA. Studené januárové dni nového roka prinášajú so sebou do uličiek bratislavského Starého mesta aj nové výstavy slovenských aj zahraničných umelcov. Na jednu z nich sa môžete pozrieť do Galéria NOVA na Baštovej ulici, ktorá už tradične prináša to najlepšie z tvorby súčasných slovenských výtvarných umelcov. Tentoraz pozýva na výstavu najnovších diel z tvorby na papieri a objektov Svätopluka Mikytu.

Albín Brunovský: Retrospektíva

Hlavné mesto SR Bratislava, Galéria mesta Bratislavy, Galéria Brunovský a ART friends si dovoľujú pozvať Vás a Vašich priateľov na vernisáž výstavy ALBÍN BRUNOVSKÝ: Retrospektíva
a uvedenie monografie Albín Brunovský: Kompletné grafické dielo 1960 – 1997 v piatok 10. decembra 2004 o 16h v Pálffyho paláci GMB na Panskej 19 v Bratislave

Rozprávková známka s ilustráciou Albína Brunovského

Slovenská pošta vydáva poštovú známku s ilustráciou “Meluzína Jozefína” od Albína Brunovského z Modrej knihy rozprávok. Známka, ktorej motív vybral Daniel Brunovský, syn jedného z našich najvýznamnejších ilustrátorov, zobrazuje Bratislavský hrad obklopený štyrmi rozprávkovými bytosťami. Slávnostná inaugurácia známky sa uskutočnila 28. mája 2010 pri príležitosti otvorenia výstavy “Albín Brunovský v zrkadle času” v galérii aktualít GMB v Pálffyho paláci v Bratislave.