Jozef Jankovič – sochy a objekty

Obnova.sk Fotografia

Narodil sa roku 1937 v Bratislave. Študoval na VŠVU v Bratislave v sochárskom ateliéri prof. J. Kostku. Od roku 1990 pôsobí pedagogicky na VŠVU, od roku 1994 ako profesor. V rokoch 1990-94 bol jej rektorom. Za svoju tvorbu získal mnoho medzinárodných ocenení a vystavoval na desiatkach významných medzinárodných prehliadok.Venuje sa komornému i monumentálnemu sochárstvu, tvorbe objektov, reliéfnej koláži, kresbe a grafike i tvorbe šperkov. Jeho monumentálne sochy sú v La Défense v Paríži a v Olympijskom parku v Soeule. Patrí k najvýznamnejším sochárom a vôbec umelcom na Slovensku.

Obnova.sk Fotografia

Ako jeden z nemnohých našich výtvarníkov závažnosťou a kvalitou svojej umeleckej výpovede ďaleko presiahol domáce súradnice. Vo svojich začiatkoch inšpirovaný nefiguratívnym umením a pop artom si v nasledujúcich vývinových etapách svojej tvorby vypracoval originálny výtvarný jazyk. Vytvoril emblematickú figurálnu šifru, ktorá charakterizuje všetky oblasti jeho tvorby. Stala sa symbolom súčasného slovenského sochárstva. Experiment sprevádza jeho tvorby od počiatku až podnes: v ploche, grafike, koláži i reliéfoch, ako aj v priestorových inštaláciách.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Svätopluk Mikyta

Narodil sa roku 1973 v Čadci. V rokoch 1993-99 študoval na VŠVU v Bratislave na Katedre grafiky v ateliéri doc. V. Kolenčíka. V súčasnosti tu pôsobí ako asistent a absolvuje doktorandské štúdium. Roku 2003 bol zaradený medzi finalistov Ceny Oskára Čepana.

Na pomedzí maľby a grafiky

Druhú polovicu kultúrneho leta otvorí Galéria NOVA na Baštovej 2 v Bratislave výstavou obrazov Vojtecha Kolenčíka, ktorá potrvá od 2. augusta do 5. septembra 2004. Vojtech Kolenčík patrí k tým absolventom grafickej špeciálky Albína Brunovského, ktorých tvorba priniesla v priebehu osemdesiatych rokov minulého storočia nové výtvarné myslenie v grafike. Známe sú najmä jeho zadrôtované, akoby umlčané tváre i figúry, ktoré v dobe svojho vzniku jednoznačne vypovedali o obmedzovaní slobody tvorby i myslenia. Jeho diela boli preto v období socialistického realizmu „ideologicky“ odmietané.

Nekonformné kontrasty Svätopluka Mikytu.

Tvorba mladého slovenského umelca v Galérii NOVA. Studené januárové dni nového roka prinášajú so sebou do uličiek bratislavského Starého mesta aj nové výstavy slovenských aj zahraničných umelcov. Na jednu z nich sa môžete pozrieť do Galéria NOVA na Baštovej ulici, ktorá už tradične prináša to najlepšie z tvorby súčasných slovenských výtvarných umelcov. Tentoraz pozýva na výstavu najnovších diel z tvorby na papieri a objektov Svätopluka Mikytu.