Majster Pavol z Levoče

Obnova.sk Fotografia

Slovenské národné múzeum Vás pozýva na výstavu na Bratislavský hrad do SNM-Historického múzea
Výstava Majstra Pavla na Bratislavskom hrade predstavuje jeho najvýznamnejšie diela prostredníctvom faksimilných kópií, ktoré okrem kópií troch monumentálnych sôch z hlavného oltára farského kostola v Levoči, tvoria základ stálej expozície Majstra Pavla v Levoči. Výstava je pozvánkou hľadať a poznávať jedinečnosť nášho kultúrneho dedičstva in situ. Je zároveň pripomenutím našej povinnosti vedieť o našich koreňoch čo najviac a povinnosti toto kultúrne dedičstvo chrániť. Keby sme totiž dnes chceli pripraviť výstavu Pavlovho diela prostredníctvom originálnych artefaktov, pravdepodobne by už nemohla mať rozsah výstavy z roku 1967. Mnohé Pavlove diela sú totiž v stave, pre ktorý označenie „havarijný“ už nestačí. Jeden príklad za všetky ostatné – stav oltára sv. Margity v Mlynici. Usporiadatelia ďakujú Slovenskej národnej galérii za veľkorysé zapožičanie diel zo svojich zbierok.

Obnova.sk Fotografia

Usporiadatelia: SNM-Historické múzeum, Bratislava, SNM-Spišské múzeum, Levoča

Autorka výstavy: PhDr. Mária Novotná
Výtvarno-priestorové riešenie: Ing. arch. Magdaléna Janovská

Miesto konania: Bratislavský hrad, 2. poschodie
Termín konania: od 8. apríla do 31. augusta 2004
Otvorené: každý deň okrem pondelka od 9. 00 do 17. 00, posledný vstup o 16.15 h

Viac informácií na www.snm.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Výstava Majstra Pavla v SNM už len dva dni

BRATISLAVA 18. septembra 2004 (SITA) – Pri príležitosti ukončenia výstavy Majster Pavol z Levoče (21.9.) v Historickom múzeu Slovenského národného múzea (SNM) na Bratislavskom hrade budú expozície otvorené mimoriadne aj v pondelok. Ako agentúru SITA informovala Jana Mojžitová z tlačového oddelenia SNM, otvorené budú expozície na Hrade a taktiež aj v budove Prírodovedného múzea SNM na Vajanského nábreží od 9:00 do 17:00. Výstava kópií najvýznamnejších diel Majstra Pavla na druhom poschodí Hradu bratislavské publikum veľmi zaujala. Pre vysokú návštevnosť ju predĺžili o tri týždne.

Pohľad do minulosti na Majstra Pavla

POPRAD 12. decembra 2001 (SITA) – Spišské múzeum v Levoči pripravilo na sobotu ďalšiu prednášku z cyklu Pohľady do minulosti pod názvom Kto bol Majster Pavol z Levoče. Piaty pohľad do minulosti priblíži osobnosť umelca, ktorého dielo oslovuje ľudí po stáročia, umelca, ktorého si Slováci zvolili za najvýznamnejšiu osobnosť milénia. Piaty pohľad do minulosti umožní slovenský historik a archivár Ivan Chalupecký.

V Spišskom múzeu sa bude hovoriť o Thurzovcoch

POPRAD/LEVOČA 24. októbra 2001 (SITA) – Spišské múzeum v Levoči pripravilo na štvrtok už štvrtú prednášku z cyklu Pohľady do minulosti. Na tému Levočskí Thurzovci do polovice 16. storočia bude v historickej levočskej Radnici bude prednášať známy historik a najväčší slovenský odborník a znalec problematiky Thurzovcov a Fuggerovcov Marián Skladaný. Cyklom prednášok Pohľady do minulosti chce Spišské múzeum bezprostrednejšie oslovovať poslucháčov, sprostredkovať im históriu a pýtať sa na ich názory.