Chcú zmapovať diela Majstra Pavla, chýbajú im financie

Obrázok k článku

Zachytiť a zmapovať všetky diela Majstra Pavla z Levoče v mestách a obciach Slovenska a ukázať ich svetu má dokument, na ktorom pracujú autor scenára a režisér Alois Ditrich a občianske združenie 500. „Doposiaľ neexistuje kompletný zoznam konkrétnych diel umelca, i keď ako celok sú pamiatkovo chránené, patria medzi národné kultúrne pamiatky už od roku 1961, dokonca sú zapísané aj na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO,“ informoval Juraj Baláž, jeden z autorov projektu Po stopách Majstra Pavla. Aj prostredníctvom neho si chcú pripomenúť budúcoročné 500. výročie ukončenia najväčšieho diela Majstra Pavla z Levoče, ktorým je najvyšší neskorogotický oltár na svete inštalovaný v Bazilike sv. Jakuba v Levoči. Záštitu nad projektom prevzali prezident Andrej Kiska, premiér Robert Fico a Slovenská komisia pre UNESCO.

 

V roku 2014 sa Ditrichovi a Balážovi podarilo vytvoriť dokumentárny film s názvom Pocta majstrovi, ktorý zachytil päťročnú rekonštrukciu oltára Majstra Pavla z Levoče, ako aj Baziliky sv. Jakuba v Levoči. „Aj napriek tomu, že Majster Pavol z Levoče bol predstaviteľom záverečného obdobia slovenskej gotiky a v roku 1999 vyhodnotený ako osobnosť milénia, aj napriek tomu, že je snahou, aby rok 2017 bol vyhlásený za rok Majstra Pavla, a že boli vyčlenené nemalé finančné prostriedky na reštaurovanie niektorých jeho diel, stále ostáva vo vzduchu jeden obrovský dlh nielen národnému, ale aj svetovému kultúrnemu dedičstvu,“ uviedol Baláž. V novom dokumente by tak mali byť zachytené diela Majstra Pavla z Levoče, ktoré sa nachádzajú v devätnástich mestách a obciach Slovenska. Hlavná koncentrácia diel sa nachádza na Spiši, podľa Baláža ho to predurčuje na región s najvyššou koncentráciou zachovaných drevených gotických pamiatok na celej planéte. „Vznik nášho filmu súvisí aj so snahou ukázať diela Majstra Pavla z Levoče, na ktoré sa už pár desiatok rokov vzťahuje v rámci majetkového prisvojenia si a proti duchu Majstra Pavla z Levoče nepochopiteľný zákaz natáčania i fotografovania. Veríme, že spoločne máme možnosť vytvoriť a osláviť dielo, ktoré v spoločnosti bude prezentované ďalšie desiatky rokov. Majster Pavol z Levoče zanechal v Levoči v rokoch 1515 až 1517 odkaz kultúrno-historického dedičstva celému svetu. Už 500 rokov obdivujeme jeho prácu, dielo, odkaz,“ doplnil Baláž.

 

Ditrich spolu s Balážom majú za sebou obhliadky všetkých 19 miest a obcí, v ktorých hľadali v archívoch všetky dostupné informácie o každom diele. Občianske združenie 500 zatiaľ dokázalo financovať prípravné práce, obhliadky, archívy i písanie scenára, no financie na tvorbu samotného dokumentu podľa Baláža chýbajú. „Hľadáme zdroje v nadáciách, v grantových schémach bánk, významných firiem, prostredníctvom našich ambasádorov v zahraničí. Podali sme žiadosť o podporu projektu na Audiovizuálny fond, kde sme neuspeli. Podobný postoj zaujali aj mestá a obce, ktoré tieto diela spravujú. Ak má vzniknúť reprezentatívny dokument, ktorý sa bude nakrúcať v devätnástich mestách a obciach Slovenska, niečo to stojí,” vysvetlil. Projekt Po stopách Majstra Pavla je tak možné podporiť aj na internetovej stránke startlab.sk.

 

Devätnásť slovenských miest a obcí ešte vo februári tohto roka podpísalo memorandum o vzájomnej spolupráci pri príležitosti budúcoročných spoločných osláv výročia ukončenia najväčšieho diela Majstra Pavla z Levoče. Sú medzi nimi napríklad Košice, Prešov, Banská Bystrica či Bardejov. Pri tejto príležitosti Národná banka Slovenska vydá v máji 2017 pamätnú mincu a v októbri 2017 bude vydaná známka s dielom Majstra Pavla z Levoče. „Tento velikán medzi rezbármi, ktorého značná časť života ostáva vzhľadom k požiarom pohltenej dokumentácii zahalená tajomstvom, je jediným stredovekým rezbárom na svete, po ktorom sa zachovalo toľko diel, či už vlastných, alebo pochádzajúcich z jeho dielne,“ uviedol Baláž.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pohľad do minulosti na Majstra Pavla

POPRAD 12. decembra 2001 (SITA) – Spišské múzeum v Levoči pripravilo na sobotu ďalšiu prednášku z cyklu Pohľady do minulosti pod názvom Kto bol Majster Pavol z Levoče. Piaty pohľad do minulosti priblíži osobnosť umelca, ktorého dielo oslovuje ľudí po stáročia, umelca, ktorého si Slováci zvolili za najvýznamnejšiu osobnosť milénia. Piaty pohľad do minulosti umožní slovenský historik a archivár Ivan Chalupecký.