Pohľad do minulosti na Majstra Pavla

POPRAD 12. decembra 2001 (SITA) – Spišské múzeum v Levoči pripravilo na sobotu ďalšiu prednášku z cyklu Pohľady do minulosti pod názvom Kto bol Majster Pavol z Levoče. Piaty pohľad do minulosti priblíži osobnosť umelca, ktorého dielo oslovuje ľudí po stáročia, umelca, ktorého si Slováci zvolili za najvýznamnejšiu osobnosť milénia. Piaty pohľad do minulosti umožní slovenský historik a archivár Ivan Chalupecký. Problematike historického a archívneho výskumu spojeného s osobnosťou Majstra Pavla sa I. Chalupecký venuje celý život. Je autorom štúdií na tému Majstra Pavla. Na základe zložitého archívneho výskumu určil dom, dnes dom č. 20 na Námestí Majstra Pavla v Levoči, v ktorom Majster Pavol žil. Chalupecký vypracoval scenár budúceho využitia objektu a v nemalej miere sa zaslúžil o realizáciu myšlienky samostatnej expozície Majstra Pavla v dome, kde žil, ktorá je ojedinelá svojho druhu.

Cyklus prednášok s názvom Pohľady do minulosti je projekt, s ktorým Spišské múzeum v Levoči začalo oslovovať verejnosť začiatkom tohto roka. Jednotlivé prednášky sú venované rôznym kapitolám našich dejín. Prostredníctvom týchto stretnutí sa zároveň verejnosť bezprostredne zoznamuje so zaujímavými ľuďmi, ktorí sa venujú výskumu rôznych oblasti dejín. Prvá prednáška bola venovaná významnej slovenskej kultúrnej a náboženskej osobnosti, bývalému dlhoročnému levočskému dekanovi Štefanovi Klubertovi, ktorý sa významne zaslúžil o reštaurovanie hlavného oltára farského kostola v Levoči – najznámejšieho diela Majstra Pavla z Levoče. Druhá prednáška bola venovaná kronikám a kronikárom mesta Levoče. Tretia bola venovaná dejinám Kežmarku, ktorý viedol s Levočou storočnú vojnu pre právo skladu. Zatiaľ posledná, štvrtá, prednáška bola venovaná levočským Thurzovcom do polovice 16. storočia.

Súčasťou piateho pohľadu do minulosti bude Vianočný večer, v ktorom vystúpi spevácky zbor Chorus minor s príhovorom Františka Dlugoša a Dušana Orčíka. Pohľady do minulosti a Vianočný večer sa začnú v sobotu o 17:00 na Radnici v Levoči. Agentúru SITA informovala riaditeľka Spišského múzea Mária Novotná.

(SITA, ro;pu;vt), 0138

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Spišskom múzeu sa bude hovoriť o Thurzovcoch

POPRAD/LEVOČA 24. októbra 2001 (SITA) – Spišské múzeum v Levoči pripravilo na štvrtok už štvrtú prednášku z cyklu Pohľady do minulosti. Na tému Levočskí Thurzovci do polovice 16. storočia bude v historickej levočskej Radnici bude prednášať známy historik a najväčší slovenský odborník a znalec problematiky Thurzovcov a Fuggerovcov Marián Skladaný. Cyklom prednášok Pohľady do minulosti chce Spišské múzeum bezprostrednejšie oslovovať poslucháčov, sprostredkovať im históriu a pýtať sa na ich názory.

Výstava Majstra Pavla v SNM už len dva dni

BRATISLAVA 18. septembra 2004 (SITA) – Pri príležitosti ukončenia výstavy Majster Pavol z Levoče (21.9.) v Historickom múzeu Slovenského národného múzea (SNM) na Bratislavskom hrade budú expozície otvorené mimoriadne aj v pondelok. Ako agentúru SITA informovala Jana Mojžitová z tlačového oddelenia SNM, otvorené budú expozície na Hrade a taktiež aj v budove Prírodovedného múzea SNM na Vajanského nábreží od 9:00 do 17:00. Výstava kópií najvýznamnejších diel Majstra Pavla na druhom poschodí Hradu bratislavské publikum veľmi zaujala. Pre vysokú návštevnosť ju predĺžili o tri týždne.

Majster Pavol z Levoče

Slovenské národné múzeum Vás pozýva na výstavu na Bratislavský hrad do SNM-Historického múzea
Výstava Majstra Pavla na Bratislavskom hrade predstavuje jeho najvýznamnejšie diela prostredníctvom faksimilných kópií, ktoré okrem kópií troch monumentálnych sôch z hlavného oltára farského kostola v Levoči, tvoria základ stálej expozície Majstra Pavla v Levoči.

Pobočky SNM otvoria aj cez Veľkú noc

Špecializované múzea Slovenského národného múzea budú mať počas Veľkonočných sviatkov upravené otváracie hodiny. Počas všetkých štyroch voľných dní od 2. do 5. apríla bude pre návštevníkov otvorené Spišské múzeum v Levoči a Spišský hrad, Zámok Bojnice a hrad Červený Kameň. Na Veľký piatok 2. apríla bude otvorený hrad Červený Kameň a Spišský hrad od 9:00 do 16:00, Zámok Bojnice od 10:00 do 15:00, Spišské múzeum v Levoči – Mestská radnica, Dom majstra Pavla a expozícia Výtvarná kultúra na Spiši v čase od 9:00 do 17:00.