Lodný kufor – úvod

Obrázok k článku

Na základe otázky v diskusiách na Obnova.sk som sa rozhodol pripraviť vám piatkový seriál z môjho archívu. čiastočne však riskujem nakoľko zverejňujem jeden z mojich starších textov a podrobujem ho tak reflexii z pohľadu kvality spracovania a vývoja poznania.

Výpis z abstraktu:

Práca opisuje riešenie špecifického problému konzervovania lodného kufra (parníkového kufra) z polovice 19. storočia, pôvodom pravdepodobne z New Yorku v Spojených štátoch amerických. Predmet sa skladá z viacerých materiálov. Táto skutočnosť značne zvýšila náročnosť konzervácie predmetu ako celku. Pri praktickej časti práce sa autor musel vysporiadať s demontážou jednotlivých častí kufra a konzerváciou každého z materiálov. Značné komplikácie spôsobila konzervácia kovového podkladu maľby, lokálne napadnutého koróziou a konzervácia len ťažko oddeliteľnej tlače na drevitom papieri, nerovnomerne podlepenej gázou.

Počas celej práce autor dôkladne fotograficky dokumentoval všetky fázy. Súčasťou práce je aj prierez dejinami výroby truhlíc v Amerike. Na základe nápisu na zámke kufra autor vyhľadal výrobcu a ľudí priamo v Amerike, ktorí vlastnia podobné kufre. Dozvedel sa, že výrobca zámky, nie je pravdepodobne výrobcom celého kufra. Čiastočne spoznal aktivity zberateľov zámkov. Na základe úspešného prieskumu a konzervácie autor poskytol sondu do konzervácie multimateriálnych nábytkov a dejín nábytkového umenia Ameriky. 

Zredukujem tento pravidelný seriál najmä na históriu podobných lodných kufrov. Otázky ku konzervácii môžeme zodpovedať v diskusii.

Časti seriálu:

1/ Lodný kufor – úvod (8. 2. 2013)

2/ Lodný kufor – stručný prehlad dejín výroby + exteriér (15. 2. 2013)

3/ Lodný kufor – použité drevo, značky výrobcov, plastická výzdoba (22. 2. 2013)
4/ Lodný kufor – vnútro, tlače a vylepovanie vnútorných častí (1. 3. 2013)

Celý seriál tu: http://www.obnova.sk/stitky/piatkovy-serial-lodny-kufor
 

Pre začiatok doporučujem:

http://www.obnova.sk/search/google/truhlica

http://www.obnova.sk/search/google/kufor

Mgr. Michal Hrčka, Martin, 2003

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Worskshop – Konzervácia historických omietok

Worskshop – Konzervácia historických omietok Banská Štiavnica 7.10 – 11.10.2003
Workshop bol prvým z pripravovanej série odborných podujatí organizovaných Krajským pamiatkovým úradom v Banskej Bystrici, pracoviskom Banská Štiavnica v spolupráci so Spolkom Banskej Štiavnice ’91, zameraných na zvyšovanie odbornosti konzervátorov, remeselníkov, projektantov a dodávateľov stavebných obnov architektonických pamiatok, pri použití tradičných materiálov a technológií.