Letohrádok Babylon v Brodzanoch na predaj

(ag), 2. 9. 2003
Rodové sídlo Brodzianskovcov v Brodzanoch sa ako kaštieľ spomína od roku 1669, keď predtým na jeho mieste stála kúria. V roku 1844 ho získal rakúsky diplomat v Rusku barón von Friesenhof. Dcéra jeho druhej manželky A. N. Gončarovovej a zároveň švagrinej A. S. Puškina – Natália, sa vydala za vojvodu Oldenburského. Bola pozornou ochrankyňou cenného rodinného archívu i bohatej knižnice. Zaujímala sa o umenie a v kaštieli sa ako hostia zdržiavali mnohí básnici, maliari a hudobníci.

V roku 1894 nechala kňažná Oldenburgová postaviť nad dedinou na Hôrke letohrádok Babylon, ktorý slúžil ako letné sídlo príslušníkov rodiny.
Po jej smrti zdedil panstvo vnuk Juraj Welsburg s rodinou, ktorý žil v brodzianskom kaštieli do roku 1945. Pred príchodom frontu sa odsťahoval do Maďarska, majetok po vojne skonfiškovali, niektoré veci odviezli, iné rozkradli či inak znehodnotili.

Získať a predať?
Letohrádok sa nachádza v lesoch kúsok nad obcou a jeho architektonická krása priťahuje okoloidúcich návštevníkov. V súčasnosti je opustený, časť múrov poznačila deštrukcia a erózia. Stojí však na pozemku, ktorý nemá vysporiadané majetkovoprávne vzťahy. V súčasnosti sa obec Brodzany usiluje, aby sa pozemok vrátil do jej vlastníctva.
„Chceli by sme, aby sa letohrádok využíval na turistické účely, pretože v okolí je cyklotrasa. Ide o ojedinelú stavbu svojho druhu na Slovensku a jeho význam spočíva v architektonicko-historickej i umeleckej hodnote. Tvorí integrálnu súčasť brodzianskeho kaštieľa, sídla rodín Oldenburg a Friesenhof, ktorí niekoľko generácií udržiavali kultúrne kontakty a rodinné vzťahy s A. S. Puškinom, jeho príbuzenstvom a mnohými ďalšími významnými osobnosťami Ruska,” hovorí starosta obce Anton Zima.

Starostova predstava
O rekonštrukciu letohrádku sa od roku 1995 usilovala miestna nadácia, no pre nedostatok peňazí neuspela. A teraz obec uvažuje, že ho predá. Starosta Zima však má predstavu, ako by sa dal zrekonštruovať i ďalej využívať: „Letohrádok by bolo možné dotvoriť v pôvodnom romantickom poňatí s využitím atraktívnych priestorových daností. Sme nútení ho predať, samozrejme záujemcovi, ktorý bude objekt využívať na kultúrno-turistické účely. No ak sa doriešia majetkovoprávne vzťahy a pozemok s letohrádkom Babylon sa vráti do majetku obce, nebojíme sa ani my prispieť k rekonštrukcii tohto objektu. Máme ľudí, ktorí potrebujú robotu. Mohli by sme to teda zvládnuť.”

Zdroj: http://www.hnonline.sk/index.php?p=k00000_detail&article[id]=21467775

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Niektoré hrady sa nedarí predať ani za korunu

Predaj voľných hradov, kaštieľov a kúrií na Slovensku viazne. V ponuke ich je takmer sto. Z ostro sledovaných piatich objektov sa však za posledný rok podarilo odpredať iba jeden. “Záujem by bol, zmene vlastníctva však v mnohých prípadoch bránia ťažko predvídateľné majetkovoprávne problémy,” poukazuje na častý kameň úrazu Ľuboslav Škoviera z Pamiatkového úradu SR.