Kaštiel Dolná Krupá

Obrázok k článku

Kaštieľ v barokovom slohu stál už v polovici 18.storočia. Postupne prestavovaný objekt dostal dnešnú podobu po roku 1813, keď Jozef Brunsvik zadal projekt, ktorý vypracoval taliansky architekt Anton Pio Rigel.  Následne celý areál dostal klasicistickú podobu. Zároveň vznikol vyše 100 hektárový anglický park, ktorého projekt vyšiel z dielne belgického záhradného architekta Henryho Nebiena. Kaštieľ predstavuje reprezentatívny príklad šľachtickej klasicistickej architektúry na Slovensku. Žiaľ areál v priebehu času nemal to šťastie, aby sa do dnešných dní dochoval ako jedinečný súbor klasicistickej architektúry. Niektoré budovy komplexu, vrátane divadla a knižnice, boli zbúrané a v roku 1945 bol kaštieľ úplne vyrabovaný. Následne slúžil ako liečebný ústav a koncom sedemdesiatych rokov 20. storočia bol upravený pre potreby Domova slovenských skladateľov. Kaštieľ patrí od roku 2003 do správy Slovenského národného múzea – Hudobného múzea.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Historický park a severné krídlo kaštieľa sa dočkajú obnovy

Historický park pri Neogotickom kaštieli v Galante sa dočká revitalizácie. Podľa hovorcu mesta Petra Koleka boli v týchto dňoch úspešní s projektom, ktorý rieši osvetlenie, ohradenie parku, detské ihrisko, pódium či drobnú architektúru. Cieľom je, aby obyvatelia mohli aj naďalej park využívať ako oddychovú zónu. Súčasťou projektu je aj rekonštrukcia severného krídla kaštieľa, v ktorom mesto plánuje zriadiť galériu. Celkovo mesto získalo z eurofondov viac ako dva milióny eur. Park z druhej polovice 19. storočia pozostáva z množstva stromov a kríkov veľkej historickej, mikroklimatickej, biologickej a architektonickej hodnoty, nechýbajú ani exotické dreviny. Všetku zeleň v rámci projektu zrekultivujú a prísun vody zabezpečí automatický závlahový systém.

Odpovede

  1. Predstavili novú ružu
    Predstavili novú ružu pomenovanú po grófke Chotekovej

    DOLNÁ KRUPÁ 8. júna (SITA) – Ružu pomenovanú po ,,ružovej grófke“ Márii Henriete Chotekovej predstavili dnes v európskej premiére počas Slávnosti ruží v Dolnej Krupej v okrese Trnava. Ruža je výsledkom desaťročného šľachtiteľského úsilia nemeckej rodinnej firmy Kordes, s ktorou mala grófka v najlepších časoch svojho rozária čulé obchodné kontakty. Novovyšľachtená ruža má ružovú farbu a patrí do kategórie najvoňavejších.
    Slávnosťou ruží si v dedine pri Trnave pripomínajú 150. výročia narodenia Márie Henriety Chotekovej, ktorá patrila v prvej polovici minulého storočia k najväčším odborníkom na ruže. Grófka pri svojom dolnokrupskom kaštieli pestovala šesťtisíc druhov ruží, prednášala na odborných kongresoch, publikovala odborné články a obracali sa na ňu aj so žiadosťami o posudzovanie ruží. Okrem ruží sa venovala aj charitatívnej činnosti, za čo dostala v roku 1909 vyznamenanie od pápeža Pia X.
    Choteková sa narodila 24. novembra 1863 v kaštieli v Dolnej Krupej, kde prežila takmer celý svoj život. “Ružová grófka“ zomrela v roku 1946, pochovaná je v rodinnom mauzóleu za kostolom. Miestni ju aj vďaka jej charitatívnym aktivitám a dobrému vzťahu s dedinčanmi považujú za svoju najvýznamnejšiu

Comments are closed.