Obec kaštieľ predala, teraz ho možno kúpi

Obrázok k článku

Slovenské elektrárne ponúkajú na predaj historický kaštieľ v Jaslovských Bohuniciach. Ponuku dostala aj obec, poslancom obecného zastupiteľstva sa požadovaná cena 1,4 milióna nepozdáva. Za kaštieľ z konca 18. storočia sú ochotní zaplatiť najviac 700-tisíc eur.

 

Slovenské elektrárne kaštieľ v dezolátnom stave kúpili v roku 1996 od obce a následne ho v priebehu piatich rokov za viac ako 100 miliónov slovenských korún kompletne zrekonštruovali. Obec historický objekt predala, pretože peniaze na jeho náročnú rekonštrukciu nemala. Kaštieľ v dedine známej jadrovými elektrárňami mal po obnove slúžiť pre potreby energetického podniku na kongresové účely, dnes je z neho bežný penzión s bazénom a ďalším zázemím. V minulosti sa už energetici niekoľkokrát neúspešne pokúšali kaštieľ predať.

 

Posledným majiteľom kaštieľa pred zoštátnením bol gróf Platen, ktorý býval vo Viedni. Do kaštieľa prichádzal aj s rodinou len v lete na dva – tri mesiace. Po druhej svetovej vojne kaštieľ slúžil školstvu, bola v ňom materská a dve triedy základnej školy a učiteľské byty. Od roku 1985 bol už kaštieľ neobývaný a stal sa terčom zlodejov a vandalov. Miestny národný výbor dal pred rokom 1989 kaštieľ do užívania Jednotnému roľníckemu družstvu, od ktorého očakával rekonštrukciu. Keďže družstvo nechcelo do kaštieľa investovať, obec ho predala.

 

Kaštieľ v neskorobarokovom slohu postavili za grófa Františka Dezasseho, ktorý bol zemepánom vtedajšej dediny Bohunice. Postupne prechádzal rôznymi prestavbami a dostavbami. Kaštieľ stojí na okraji obecného parku.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články