Kyjaticka mystika

Neveľká gemerská obee Kyjatice je kolískou veľmi prastarej kuttúry. ktoru nazvali archeológovia podľa náleziska — kyjatickou. Jej nositetia z doby bronzovej (II. az 7. sto-
rocia pr. n. l.) zanechali po sebe najmä stopy ziarového pohrebného rituálu. Popol utozili do nádob v andezitových hroboch. Skrinkové hroby, sú svetovým unikátom. Triezvi bddatelja aj nadšení mystickí vyznavací histórie dodnes hľadajú uspokojivé vysvetlenie tejto osobitosti. V revítre kyjatickej kultúry s pohrebiskom, ale aj inými nálezmi, bol už v roku 1985 vybudovaný archeologický pamätník. Nachádza sa nedaleko obce. Osídlenie tejto oblasti Gemera zjavne súvisý najmä s rozvojom metalurgie a spraeovaním medi vynaliezavými ľudmi z doby bronzovej. Stopy záhadnej kyjatickej kultúry dokumentujú aj nálezy v Babinci, Hodejove, Pľešivci či vo Veľkom Blhu.

Text VLADO LAJŠ

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pri výstavbe nájomných bytov našli sídlisko z doby bronzovej

Pri výkopových prácach počas výstavby nájomných bytov s nižším štandardom v obci Abovce v okrese Rimavská Sobota bolo uplynulý týždeň porušené sídlisko z doby bronzovej. „Počas záchranného archeologického výskumu bola preskúmaná časť plochy, na ktorej boli objavené keramické fragmenty pilinskej kultúry z mladšej doby bronzovej (1 500 – 1 100 pred Kr.),“ agentúru SITA informoval archeológ Alexander Botoš z Gemersko-malohontského múzea. Ako doplnil, objavené boli aj nálezy, ktoré možno priradiť k materiálnej náplni kyjatickej kultúry z neskorej doby bronzovej (1 100 – 700 pred Kr.).

Slovenský čínsky múr

Vládcovia mladšej doby bronzovej nariadili poddaným stavať obranný val, po ktorom su dodnes viditeľne stopy od Dunaja až po Sitno, čo je viac ako 60 kilometrov. Val slúžil zrejme na obranu pred východnými kočovnými kmeňmi. Možné je i to, že mal chrániť náleziská zlata, striebra a medenej rudy v okolí Banskej Štiavnice.

Odpovede

  1. Kyjaticka mystika

    438 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-06-03 15:47:49 harp, Kto by bol toto povedal. Vzdy ma prekvapi co vsetko vedia archeologovia zaradit a systematizovat.

Comments are closed.