Pri Budmericiach sú nálezy zo staršej doby bronzovej

Obrázok k článku

Na hranici katastrov Budmeríc a Jablonca v okrese Pezinok našli archeológovia pozostatky osady zo staršej doby bronzovej aj zachovanú ľudskú kostru a dve stehenné kosti. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo chce, aby boli výsledky práce archeológov prezentované aj v školách.

Opevnená bronzová osada, zásobné jamy obilia, rôzne keramické a bronzové predmety a nádoby, šperky aj kostra pochádzajú podľa archeológov zo staršej doby bronzovej. „Podarilo sa nám potvrdiť, že ľudia si tieto nádoby aj nástroje, ktoré používali pri kovovýrobe, sami vyrábali,“ povedal Pavol Jelínek zo Slovenského archeologického a historického inštitútu v Bratislave, ktorý spolu s Júliusom Vavákom z Malokarpatského múzea v Pezinku vedie archeologický výskum. V jednej zo zásobných jám objavili zachovanú kostru približne 30-ročnej ženy, pričom neďaleko od osady sa nachádza pohrebisko z rovnakého obdobia. „V druhej jame sme našli akoby stopy obety či rituálu. Bola tu vrstva spáleného obilia a v nej porozbíjané aj celé nádoby. Tie tam hádzali pravdepodobne naplnené potravinami. Navrchu boli dve ľudské stehenné kosti,“ spresnil Jelínek, podľa ktorého ide o pozostatky kanibalských rituálov. Vavák doplnil, že kosti ešte musí preskúmať antropológ.

Výskum, ktorý prebieha od augusta, je zameraný aj na získavanie rôznych mikronálezov – semienok, obilia či organických zvyškov. „Na ich základe potom bude po analýze možné rekonštruovať základnú časť obživy, ale aj modely agrokultúry, teda čo pestovali, čo siali, kedy a podobne,“ vysvetlil Jelínek. Frešo sa chce o projekt podeliť aj s tými, pre ktorých je to najviac určené – s mladšími generáciami. "Postarám sa, aby bol prezentovaný aj žiakom našich škôl, ktoré má kraj vo svojej pôsobnosti. Hlavne oni by mali vedieť viac o našej histórii,“ zdôraznil Frešo.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pri výstavbe nájomných bytov našli sídlisko z doby bronzovej

Pri výkopových prácach počas výstavby nájomných bytov s nižším štandardom v obci Abovce v okrese Rimavská Sobota bolo uplynulý týždeň porušené sídlisko z doby bronzovej. „Počas záchranného archeologického výskumu bola preskúmaná časť plochy, na ktorej boli objavené keramické fragmenty pilinskej kultúry z mladšej doby bronzovej (1 500 – 1 100 pred Kr.),“ agentúru SITA informoval archeológ Alexander Botoš z Gemersko-malohontského múzea. Ako doplnil, objavené boli aj nálezy, ktoré možno priradiť k materiálnej náplni kyjatickej kultúry z neskorej doby bronzovej (1 100 – 700 pred Kr.).

Odpovede

 1. Pri Budmericiach sú nálezy zo staršej doby bronzovej

  „U nás zväčša prebiehajú len záchranné výskumy, ktoré štát povinne predpisuje investorom. V tomto prípade nejde o preteky s časom, máme dostatok priestoru na interdisciplinárnu spoluprácu s archeobotanikmi a archeozoológmi,” ozrejmuje Jelínek výnimočnosť výskumu.

  Čítajte viac: http://bratislava.sme.sk/c/5541943/archeologovia-skumaju-vynimocnu-praveku-osadu-netypicky.html#ixzz10zLM8PMv

 2. Re: Pri Budmericiach sú nálezy zo staršej doby bronzovej


  „Podarilo sa nám potvrdiť, že ľudia si tieto nádoby aj nástroje, ktoré používali pri kovovýrobe, sami vyrábali,“ povedal Pavol Jelínek zo Slovenského archeologického a historického inštitútu (SAHI) v Bratislave.

  Nálezisko bolo objavené už v 50. rokoch minulého storočia pri poľnohospodárskych prácach. Dnes tam prebieha moderný archeologický výskum.
  Čítajte viac: TU

Comments are closed.