Krst knihy: Ochrana zrúcanín v kultúrnej krajine

Vážení priatelia hradného sveta, dovoľujem si Vás pozvať na blížiacu sa udalosť. Zrúcaniny hradov, kostolov, kaplniek a iných historických stavieb dodávajú slovenskej krajine nezameniteľný charakter a podtrhujú krásu našej zeme.

Keďže však životnosť týchto objektov nieje neobmedzená, musíme ich chrániť. V súčasnej dobe sa z radov investorov, občianskych združení aj obcí dvíha vlna záujmu o ochranu zrúcanín historických stavieb. Aby sme napomohli snahám o citlivú záchranu týchto pamiatok, vznikol projekt „Ochrana zrúcanín v kultúrnej krajine“. Hlavným výstupom projektu je kniha, ktorá ukazuje súčasný smer starostlivosti o zrúcaniny tak, aby nedochádzalo k poškodeniu hodnôt charakterizujúcich torzálne historické
stavby ohľad do metodických, technologických a estetických princípov problematiky.

Podpora zo strany Ministerstva kultúry SR a ústretovosti odborníkov, ktorý publikáciu vytvorili, nám umožňuje predložiť prácu, ktorá síce nieje šlabikárom opravy zrúcanín, ale na druhej strane ponúka ucelený p Prezentácia tohto dlho očakávaného diela sa uskutoční 26. mája 2006 o 15.hodine na Trenčianskom hrade v Barborinom paláci. Súčasťou tejto akcie bude výstava panelov, ktoré mapujú priebeh a pracovnú činnosť v rámci projektu Culture 2000 s názvom „Poznajme a zachráňme európske hrady“, ktorý bol podporený finančným príspevkom z EU. Združenie na záchranu Lietavského hradu ako slovenský partner projektu, Vám výstavou priblíži, ukážku medzinárodnej spolupráce z českým hradom Cimburk u Koričan, z poľským zámkom Chudow a z pamiatkovým úradom mesta


Program dňa krstu je nasledovný:
od 09.30 – príchod organizátorov na hrad a príprava prezentácie.
od 12.00 – špeciálna prehliadka hradu Trenčín.
od 14.00 – očakávanie a privítanie hostí.
od 15.00 – prezentácia knihy a príhovor špeciálnych hostí.
od 16.00 – diskusia na tému hrady.
od 18.00 – pomalé postupné opustenie hradu.

Autorsky kolektiv knihy: Ing. arch. Martin Bóna, Ing. Miloš Dudáš, PhD., Ing. arch. Pavel Fabian, Aleš Hoferek, Mgr. Michal Hrčka, Ing. Vladimír Kohút, Ing. Oto Makýš, PhD., Mgr. Michal Šimkovic, Doc. RNDr. Ján Vlčko, PhD., Ing. Jozef Závacký.
Tešíme sa na Vašu účasť
Za realizačný tím projektu „Ochrana zrúcanín v kultúrnej krajine“
Aleš Hoferek (autor projektu) a Ľubomír Chobot (výkonný riaditeľ ZnZLH)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

  1. Krst knihy: Ochrana zrúcanín v kultúrnej krajine

    1975 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-26 00:36:46 harp, Tak teda dnes na hrade.

    1975 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-26 00:42:35 jupiter, Vsetkym ktori sa mozu a zucastnia sa prajem pekny kulturny zazitok dobre pocasie a organizatorom aby sa to vsetko dobre podarilo rychlo vypredalo a skoru dotlac dalsich kusov. :)

Comments are closed.