Končí sa prvá etapa obnovy kaštieľa Radvanských v Banskej Bystrici

Obrázok k článku

Prvá etapa rekonštrukcie renesančného kaštieľa Radvanských v Banskej Bystrici bude dokončená v najbližších dňoch. „Ukončenie prvej etapy znamená zastrešenie severného krídla. Pod strechou vznikol veľmi zaujímavý nový priestor, ktorý sa dá využívať na výstavy, na spoločenské podujatia, akcie a na koncerty. V najbližšom čase by mali prísť ďalšie finančné prostriedky, ktoré pomôžu začať rekonštrukciu Rytierskej sály a dokončiť rekonštrukciu striech, ktorá by už nemala byť taká náročná, ako na severnom krídle,“ uviedol pre agentúru SITA prorektor Akadémie umení Matúš Oľha. O postupe prác a zámeroch informoval prorektor spolu s primátorom Banskej Bystrice Jánom Noskom v parku kaštieľa na otvorení akcie „Za krajšie mesto“.

 

Prostriedky na začatie rekonštrukcie dostala Akadémia v decembri 2014 od vlády Slovenskej republiky. Prípravné práce trvali celý rok 2015 a väčšia stavebná činnosť sa začala v apríli minulého roku. Prostriedky sú už preinvestované a ďalšie pokračovanie prác závisí od financií. „Pri nerušenom finančnom toku by sme do troch rokov vedeli kaštieľ sprístupniť zamýšľanému účelu. Predpokladám, že potrebné stavebné práce budú ešte osem až deväť miliónov eur, pričom tam nepočítame vybavenie a zariadenie objektu,“ spresnil finančné predpoklady prorektor.

 

Primátor Nosko ubezpečil, že cieľom je urobiť celkovú rekonštrukciu a získať na ňu financovanie: „Chceme sa stretnúť s nórskou veľvyslankyňou, čo by sa mohlo uskutočniť v priebehu mesiaca. Rád by som nórskej veľvyslankyni predstavil celý projekt, s tým že sa budeme uchádzať o komplexnú rekonštrukciu v rámci nórskych fondov. Pravdaže tieto fondy sú viazané na isté pravidlá, účel a cieľ, kde v tomto prípade práve to prepojenie s Akadémiou umení predstavuje pridanú hodnotu, ktorá môže smerovať k sieťovaniu podobných inštitúcií v rámci Nórskeho kráľovstva.“

 

Zmyslom rekonštrukcie je pretvoriť tento kaštieľ v miestnej časti Radvaň na verejne prístupný objekt, kde Akadémia umení v Banskej Bystrici bude prezentovať výsledky svojej práce prostredníctvom divadelníkov, filmárov, hudobníkov a výtvarníkov. „S mestom a rodinou Anderleových sme sa dohodli, že v priestoroch zrekonštruovaného kaštieľa umiestnime vzácnu zbierku marionet a možno aj oživíme túto bábkarskú činnosť. Snahou je aj zastrešiť nádvorie, pričom v budovaných strechách sú už segmenty, ktoré budú niesť budúce zastrešenie nádvoria,“ doplnil Oľha.

 

Stála expozícia bábok by mala vzniknúť na počesť Antona Anderleho, radvanského rodáka, činného bábkoherca, zberateľa a reštaurátora rozličných druhov marionet, opôn a rekvizít, ktorý bol osobnosťou európskeho formátu.

 

Renesančný kaštieľ Radvanských, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, pochádza zo 16. storočia a nachádza sa v terajšej mestskej časti Banskej Bystrice v Radvani. Napriek tomu, že je považovaný za architektonický klenot krajského mesta, roky chátral. Kaštieľ získala od mesta do dlhodobého prenájmu Akadémia umení v Banskej Bystrici. Pred rokom na jar sa začali práce na novom zastrešení objektu.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články