V kaštieli Radvanských bude múzeum Antona Anderleho

Obrázok k článku

Anton Anderle, majster pochádzajúci z Radvane, patril medzi najvýznamnejšie osobnosti európskeho bábkarstva. Zámerom vedenia mesta a Akadémie umení v Banskej Bystrici je, aby boli bábky a marionety slovenského ľudového bábkara sprístupnené širokej verejnosti počas celého roka. Samospráve vyjadrilo v tejto iniciatíve podporu aj Ministerstvo kultúry SR. Anderleho bábky ožili tento rok po prvý raz aj na 358. ročníku Radvanského jarmoka, ktorý bol venovaný Medzinárodnému festivalu tradičného bábkového divadla Anderleho Radvaň. Tých najmenších potešila najmä scéna Gašparkovo divadlo. Aby deti oživovali bábky a dostávali sa tak bližšie k tajomstvu a kráse rozprávok, bolo aj prianie samotného bábkarského majstra.

 

„Otvára sa nám priestor na spoluprácu medzi Akadémiou umení a rodinou Anderle. Verím, že spoločnými silami sa nám podarí vytvoriť podmienky a urobiť všetko preto, aby sme zachovali jeden z pilierov kultúrneho dedičstva nášho mesta. Cieľom memoranda je udržiavať tradíciu bábkarskej kultúry stále živú. Som presvedčený, že po zrekonštruovaní priestorov kaštieľa Radvanských sa nám to podarí. Vytvoríme stálu expozíciu bábok, ktoré neodmysliteľne patria k Radvani a Banskej Bystrici,“ povedal primátor mesta Ján Nosko.

 

Akadémia umení má s mestom, ako vlastníkom kaštieľa Radvanských, uzavretú nájomnú zmluvu. „Našou ambíciou je, aby sa z tohto chátrajúceho objektu vytvorilo produkčné centrum, ktoré by slúžilo Akadémii umení, prezentácii jej aktivít a aj širokej verejnosti. Veľmi ma oslovila ponuka a myšlienka umiestniť v týchto priestoroch zbierku rodiny Anderle. Je to symbol Banskej Bystrice. Verím, že sa tu nebude nachádzať len expozícia bábok, ale že sa nájde aj nejaký šikovný divadelník, ktorý oživí toto pôvabné divadlo,“ uviedol rektor Akadémie umení Matúš Oľha.

 

Anton Anderle, zberateľ a reštaurátor rozličných druhov marionet, opôn a rekvizít, zanechal po sebe úctyhodnú zbierku kráľov, princezien, čertov, ježibáb, zlatovlások i obľúbených Gašparkov. „Chcela by som sa poďakovať pánovi primátorovi a pánovi rektorovi, že sa snažia o takúto reprezentáciu divadla rodiny Anderle. Som rada, že sa darí pomaly realizovať to, čo si môj manžel prial celé roky. Nie je to len zbierka marionet, ale aj zbierka rozhovorov, nahrávok a všetkého, čo patrí k bábkovému divadlu. Viem, že sa snažil celé roky, aby sa to zverejnilo a zachovalo práve v Banskej Bystrici. Chcel, aby mali Bystričania prístup k tým krásnym veciam, preto som naozaj rada, že sa to darí pomaly realizovať,“ povedala Zlatica Anderle, manželka majstra bábkara.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Bábkarský festival Modrý Kameň

VII.ročník Bábkarského festivalu Modrý Kameň je v roku 2005 venovaný nielen školám /ako každý rok/ ale i rodinám o čom svedčí bohatý sobotňajší program – tvorivé dielne, remeslá, hry, bábkové predstavenie a iné zaujímavosti.

V SNM otvárajú výstavu ľudového bábkarstva

Výstava s tematikou ľudového bábkarstva – S drôtom v hlave /Ľudové bábky zo zbierky Antona Anderleho bude v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave od 4. decembra do 28. marca budúceho roka. Výstavu pripravili Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave, Múzeum bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň a rodina Anderlovcov.